Türkiye'de ve Avrupa Birliği ülkelerinde özel istihdam bürolarının yapısı
The structure of private employment agencies in Turkey and member states of European Union
  1. Tez No: 190783
  2. Yazar: EMİNE PUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Küreselleşme ve rekabete dayanan piyasa ekonomisi ve teknolojikgelişmeler işgücü piyasasında değişime yol açmıştır. Ayrıca ürün yapısındave üretim tekniklerinde de değişimler olmuştur. Üretimdeki bu değişimlernedeniyle işletmeler daha vasıflı işgücüne yönelmiştir. Devletin stihdamhizmetleri alanındaki tekeli artan işsizliğe engel olamamıştır.şsizlikte yaşanan yoğun artış devletin istihdam hizmetlerinde özelistihdam bürolarına izin vermesini gerektirmiştir. Ayrıca devletin ekonomikyaşamdaki yeri zamanla daralmış ve kamu istihdam kurumlarının yerini özelistihdam büroları almıştır. Böylece işgücü piyasasında kamu istihdamhizmetleri ile özel istihdam büroları yanyana çalışmaya başlamıştır.Bu tezin amacı işgücü piyasasında özel istihdam bürolarının yeri veönemini ortaya koymaktır. Bu nedenle önce işgücü piyasalarında aracılıkhizmetleri, daha sonra özel istihdam bürolarının gelişme nedenleri ve çeşitleriincelenmiştir.Uluslararası Çalışma Örgütü normları ve Avrupa Birliğinde değişik ülkeuygulamaları araştırılmıştır. Türkiye'deki gelişmeler, kamu tekeli ve yenidenyapılanan Türkiye ş Kurumu ve bu kurum denetiminde özel istihdam bürolarıfaaliyetleri çalışılmıştır. Ayrıca Türkiye'deki özel istihdam bürolarınınistihdama katkısı incelenmiştir. Sonuç olarak dünyada ve Türkiye'de özelistihdam bürolarının işsizliğe çözüm olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization, the economy of marketing and technologicaldevelopments have resulted in great changes in labor markets. Also therehave been changes in the production techniques and the nature of productas well. Because of this changes, business enterprises have been interestedin more qualified labors. The position of the state in the area of employmentservices has not hindered increasing unemployment.It is required that private employment agencies are licensed by thestate to work in the area of employment services because of high increasingin the unemployment rate. n addition state?s position in economic lifegradually have become narrow and private employment agencies replacedpublic employment institution. Thus, in laber markets, public employmentinstitution and private employment agencies begin to work together.This thesis?s purpose in laber markets emphasized the position andimportance of private employment agencies. Thus, in this study, firstly thehistory of agency serviced in laber markets is studied in detail. Then, theirdevelopments and varieties are investigated.ILO norms and the differend state practicing of EU are studied.Developments, the public monopoly and re-structuring Turkısh Employmentoffice are researched. n addition, private employment agencies in Turkeyand their supplements for employment. Consequently, private employmentagencies in Turkey and around the World are foreseen to solution tounemployment