Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattı arkeolojik kurtarma kazıları: Taş ve kemik buluntular
Baku-Tiflis-Ceyhan crude oil pipeline archaeological salvage excavations: Stone and bone finds
  1. Tez No: 190790
  2. Yazar: ZEHRA FİLİZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HARUN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
?Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Arkeolojik KurtarmaKazıları: Taş ve Kemik Buluntular? adlı bu çalışmada Bakü-Tiflis-CeyhanHam Petrol Boru Hattı (BTC HPBH) Projesinin Türkiye topraklarındaki 1074km.lik kısmı üzerinde yapılmış olan kurtarma kazılarının taş ve kemikbuluntuları arkeolojik açıdan değerlendirilmiştir. Taş ve kemik buluntulardönem ayırt edilmeden bir bütün olarak ele alınmış, tanımlanıp, tasnifedilerek kataloglanmıştır.Tezimizin kapsamında yer alan ve 10 merkezden ele geçen çeşitli taş,kemik, boynuz, diş, deniz kabuğundan oluşan buluntular Erken DemirÇağı'ndan Ortaçağ sonlarına kadar geniş bir dağılım göstermektedir.Özellikle belirli bir dönemi ön plana çıkaracak bir buluntu yoğunluğu ilekarşılaşılmamaktadır. BTC HPBH arkeolojik kurtarma kazılarının borunungeçeceği ve tahrip edeceği 28 metre koridoru ile sınırlı tutulması bununnedenlerinden biri olabilir. Böyle dar bir alandan ele geçmelerine karşınsistematik olarak toplanan küçük buluntu ve mimari kalıntılar Anadoluarkeolojisi açısından önemli sonuçlar vermişlerdir. Tezimizde tanımlamaya vetasnif etmeye çalıştığımız buluntular, bu sınırlı alanda toplanan materyalinküçük bir bölümünü oluşturmaktadır.Taş ve kemik buluntular, buluntu yerinde ele geçen seramik, küçükbuluntu ve mimari kalıntılar paralelinde tarihlendirilmişlerdir. Çünkü bubuluntular tek başlarına tarih verebilecek, bir kültürün spesifik aletleri değildaha çok, küçük yerleşmelerin günlük hayata dair basit aletleridir.
Özet (Çeviri)
?Baku-Tbilisi-Ceyhan Crude Oil Pipeline Archaeological SalvageExcavations: Stone and Bone Finds?. In this study, the stone and bone findsof the salvage excavations realized on a 1074 km.s part in the Turkishterritories of the Baku-Tbilisi-Ceyhan Crude Oil Pipeline (BTC COP) havebeen evaluated in respect of archaeology. The stone and bone finds havebeen reviewed as a whole without distinguishing different periods, they havebeen described, classified and catalogued.Various finds comprising this thesis, which consist of stone, bone,horn, teeth and see shells obtained from 10 centers show a very widedistribution, ranging from the Early Iron Age to the end of the Middle Age. Adensity of the finds has not been observed which may qualify a specificperiod. The limiting of the BTC COP archaeological salvage excavations witha 28 meters corridor which will be destroyed by the pipeline may well be oneof the reasons. The small finds and architectural ruins found systematically,although obtained in a very narrow land, have presented highly importantresults in respect of Anatolian archaeology. The finds described andclassified in this limited area.The stone and bone finds have been dated parallel to the ceramics,small finds and architectural ruins, because these finds are small daily toolsof small settlements, not specific tools of a culture which will date a specificperiod alone.