Entellektüel sermayenin firma değerine etkisi ve İMKB'de sektörel uygulamalar
The effect of intellectual capital to firm valuation and sectorial practices from IMKB
  1. Tez No: 190811
  2. Yazar: İSMET DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT YALÇINER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Günümüzde bir çok bilim adamı başarı için değişimde öncü olmanın, diğer birifadeyle değişimi başkalarından önce yaratmanın önemli olduğunu vurgulamaktadır.Bu görüşü bir çalışma ilkesi haline getirmenin sağladığı avantajları net olarakgörmemizi sağlayacak pek çok örnek bulunmaktadır. Televizyon kullanımının 50milyon kişiye ulaşması 15 yıl almışken, internet kullanıcısı sayısı 5 yılda 50 milyonaulaşmıştır. Dünyada bir yılda satılan cep telefonu 1994 yılında 26 milyon iken sadecebeş yıl sonra 1999 yılında bu sayı 500 milyona ulaşmıştır. 1997'ye kadar bu alandabir numara olan Motorola, analog sistemden dijital sisteme geçerken sadece bir yıllıkgecikme yaşamasına rağmen, on yıl öncesine kadar yalnızca kar lastikleri ve lastikçizme üreten Nokia, Avrupa'nın en hızlı ileri teknoloji şirketlerinden biri haline gelmişve pazarda en büyük paya sahip olmuştur.Son derece hızlı değişen ve her değişimin birçok işletmeyi değil küçültmek yokolmaya götürecek kadar önemli olduğu günümüzde yeni yönetim ilkeleri etkili olmayabaşlamıştır.Küreselleşen dünyamızda firmalar sadece maddi güçleriyle değil, ürettikleribilgi ve teknoloji ile gerçek güç haline gelebilmektedirler. Bu sebeple“bilgi ve zeka”rekabet gücüne sahip, kendisini sürekli yenileyen çağdaş işletmelerin sahip olduklarıen temel varlıklarından birisi olmuş ve 1990'lı yılların başlarından bugüne değin, rakipfirmalara karşı rekabet avantajı elde edilmesinde, firmanın büyümesinde veyeniliklerin yapılmasında pek çok işletme, entellektüel sermayenin stratejik bir faktörolduğunun farkına varmıştır. Bunun bir sonucu olarak da entellektüel sermayepopülaritesini artırmış ve işletmeler diğer sermaye yatırımlarına oranla bilgi tabanlıdonanım ve ekipman yatırımlarına daha fazla fon ve zaman ayırmaya başlamışlardır.Bu dönemde bilgi; üretilen satılan ve satın alınan şeylerin asıl bileşeni durumunagelmiş olup, entelektüel sermayeyi geliştirmek, paylaşmak, satmak bireylerin,işletmelerin ve ülkelerin önemli ekonomik sorumluluklarından biri durumuna gelmiştir.Bu çalışmanın amacı, entellektüel sermaye unsurlarının ölçülebilmesine,değer olarak ifade edilebilmesine katkı sağlamak ve firma değerine etkisiniincelemektir. Bu inceleme sırasında, ölçüm metodu olarak Ante Pulic'in EntellektüelKatma Değer Katsayısı Yöntemi kullanılmaktadır. Çalışma üç ana bölümdenoluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today?s world many scientists stress that pioneering change, or statedanother way, creating change before others is important for success..There are manyexamples which can allow us to see the advantages of taking this view as a principleof working. For instance, while it has taken 15 years to reach 50 million televisionusers, internet users had reached 50 million in only 5 years. While the total number ofmobile telephones sold worldwide in 1994 was 26 million, this figure reached 500million only 5 years later in 1999. Only one years? delay in Motorola?s switching fromanalog to digital technology caused it to lose its leadership in the market, which itheld until 1997, to Nokia, one of Europe?s fastest growing advanced technologycompanies which produced only snow tires and plastic boots until just 10 yearsbefore that time.In the rapidly changing business environment of today in which failure to keepup with or create a change can not only shrink but even destroy many companies,new management principles have been to come into effect.In the globalizing world companies are becoming real powers with not onlytheir financial strengths but the information and technology they produce as well. Forthis reason, knowledge and intelligence has become one of the key assets owned bymodern businesses which possess competitive strength. Since the beginning of the1990?s, many businesses have realized that intellectual capital is a strategic factor inattaining competitive advantage over competitors, company growth and innovation.As a result of this, the popularity of intellectual capital has grown, resulting inbusinesses to invest relatively more capital into information based hardware andequipment as compared to other capital investments. In this time, knowledge hasbecome the key component of assets produced, bought and sold, making thedevelopment, sharing and selling of intellectual capital one of the most importanteconomic responsibilities of individuals, businesses and governments.The purpose of this study is to contribute to the measurement of intellectualcapital factors and the expression of their value, and analyze their effect on companyvalue. In this analysis, Ante Pulic?s Intellectual Added Value Coefficient Method willbe used. The study is composed of three main sections.