Entelektüel sermayenin firma değerine etkisinin ölçülmesi ve bir uygulama
A practice and the measurement of the influence of intellectual capital on firm value
  1. Tez No: 319804
  2. Yazar: EDA AYVACIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. BERNA İPEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küreselleşen dünya ekonomisinin etkisiyle, 20. yüzyılın sonlarına kadar işletmeler için en önemli kaynağın somut varlıklar olduğu düşüncesi, yerini önemli bir üretim faktörü olan bilgiye bırakmıştır. Bu açıdan bilgi, son yıllarda işletmeler için önemli bir rekabet avantajı sağlayan üretim faktörleri arasında yerini almıştır. Bilginin öneminin anlaşılmasıyla birlikte işletmelerdeki maddi varlıkların önemi eski önceliğini kaybetmeye başlamış ve bu ekonomi anlayışı sonucunda Entelektüel Sermaye ve Entelektüel Sermayeyi ölçme, değerleme ve yönetmenin gerekliliği çalışma konusunun tespitinde en büyük belirleyici olmuştur.Çalışmada Entelektüel Sermayenin, unsurları, tarihsel gelişimi ve işletmeler açısından öneminden bahsedilmiş, temel ölçme ve değerleme yöntemleri incelenmiştir. Ayrıca Entelektüel Sermaye, Entelektüel Katma Değer Katsayısı ve İMKB'de işlem gören firmalarda Piyasa Değeri / Defter Değeri yöntemi kullanılarak hem işletme hem de unsur bazında Entelektüel Sermaye etkisi ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the influence of globalized World economy, the idea that the concrete resources were the most significant ones for the business firms until the end of the 20th century has been replaced with the knowledge, an important factor of production. In this view, knowledge has gained its place among the factors of production that have enabled businesses an important competitive advantage recently. With the understanding of the importance of knowledge, the importance of corporeal goods in businesses has started to lose its significance and as a result of this economic policy, Intellectual Capital and the necessity of assessment, evaluation and management of the Intellectual Capital have been the most significant decisive on identifying the subject matter.In the study, the elements, historical devolopment and the significance in view of businesses of the Intellectual Capital have been mentioned and basic assessment and evaluation procedures have been studied. Also, the influence of Intellectual Capital has been tried to be assessed on the basis of both business and element by using Intellectual Capital, Value Added Intellectual Coefficient and Fair Cash Value/ Book Value Procedures in the businesses traded at the exchange (IMKB).