Sağlık örğütlerinde ödüllendirme sistemlerinin performans üzerine etkisi ve bir uygulama
The effect of rewarding system in healt organizations and an application
- Tez No: 190810
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TENGİZ ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Örgütlerin başarıları büyük ölçüde çalışanlarının başarılarına bağlıdır.Örgütler için bu kadar öneme sahip olan insan kaynağının, en etkili, verimlive doğru şekilde kullanılması da son derece önemlidir. Çalışanların örgütlerinbaşarısına katkı sağlaması için, performanslarının yeterlilik derecelerininbelirlenmesi ve objektif kriterlere göre değerlendirilmesi gerekir. Çalışanlarınbaşarılarının ve güdülenmelerinin devamı için, performans değerlendirmesistemine destek olarak ödül yönetim sistemi geliştirilmeli ve uygulanmalıdır.Sağlık örgütlerinin başka örgütlerden farklı özelliklere sahip olması,kendi gereksinimlerini karşılayacak performans değerlendirme sistemi veödül sistemini geliştirmesini gerekli kılmaktadır. Hastane örgütlerindeçalışanların performanslarının değerlendirilmesi ve geribildirim sağlanması,hizmet kalitesinin yükselmesi ve sürekliliği için ödüllendirme ile güdülenmesigereklidir.Bu çalışmanın amacı, hastanede çalışanların ödüllendirme sistemleriile performansları arasındaki ilişkiyi, çalışanların görüşlerine görebelirleyerek, bu konuda hastane yöneticilerine çalışanların ödül tercihlerinegöre bir ödül sistemi kurulması için elde edilen verilerle bilgi sunmaktır.Çalışmanın ilk bölümünde, performansın anlamı, performansdeğerlendirme ve performans yönetim süreci hakkında genel bilgiler verilmiş,performans yönetimi ve güdü arasındaki ilişki incelenerek, güdülemekuramlari üzerinde durulmuştur. Performans değerlendirme sürecindekiizlenecek adımlar ve performans değerlendirme yöntemleri açıklanmayaçalışılmıştır. Performans ödüllendirme sisteminin örgütler ve çalışanlar içinönemi, performanslarının teşviki için gerekliliği konuları hakkında bilgilerverilerek, ödüllendirme sistemleri açıklanmıştır. Ayrıca etkili bir ödüllendirmesisteminin özelliklerine yer verilmiştir.kinci bölümde, sağlık hizmetleri sektörünün önemi ve etkili sağlıkhizmetlerinin sahip olması gereken özellikler üzerinde durularak, sağlıktahizmet kalitesi hakkında bilgiler verilmiştir. Sağlık hizmetlerinde hastanelerinyeri ve önemi, hastanelerin özellikleri konuları da açıklanmaya çalışılmıştır.Yine hizmet örgütü olan sağlık örgütlerinde personelin ve performansdeğerlendirmenin önemi anlatılmıştır.Üçüncü bölümde ise, çalışanların ödüllendirme sistemlerindenhangilerinin onları güdüleyerek performansları üzerinde etkili olduğu bir anketçalışması yardımıyla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve AraştırmaHastanesi personelleri üzerinde araştırılmaya çalışılmıştır. Anket sonuçlarınındeğerlendirilmesinden sonra elde edilen bulgular ışığı altında önerilere yerverilmiştir.
Özet (Çeviri)
Success of the enterprices are mainly related to the sucsess of theirworkers. The effective, productive and the right use of the human resource isalso extremely important. It is necessary to determine and evaluate theperformance and the adequate rate of the workers according to objectivecriteria to contribute the success of the enterprice. For the continuity of thesuccess and motivation of the workers, the system of prize managementshould be enhanced and applied besides the performance evalution system.Health companies are supposed to improve their own performanceevaluation and prize system in order to meet their requirements becausethese companies have different organizational characteristics from otherenterprises. In order to evaluate the performance of the health companyworkers, supply the feedback and improve the service quality and thecontinuity the reward based motivation system is required.The aim of this study is to present information with the data obtained inorder to set a prize system according to the choices of the workers bydetermining the relationship between the performance of workers andrewarding systems.In the first part of this paper, the meaning of performance is explained,general informations about the evalution and management process ofperformance are given, the relationship between the motivation andperformance management is analysed and the theories about motivation areemphasized. The steps of the performance evaluation system and themethods for evaluating performance are explained. Also, informations aboutthe importance of rewarding performance system for the enterprices and theworkers are given and the the systems of rewarding are revealed. Besides,the qualities of an effective rewarding system is explained.In the second part; the importance of health services and the featuresneeded for an effective health service is emphasized and informations aboutguality of servicing in health are given. The position of hospitals in healthservices, the features of hospitals are also explained. Also the importance ofworkers and performance evaluating in health companies are revealed.In the third part; a survey has been carried out on the personel of GaziUniversity Education and Research Hospital to determine the most effectiverewarding systems on worker?s performances. After evaluating the results ofthe survey, some suggestions are brought out in the ligth of data acquired.