Telekomünikasyon sektöründe performansa dayalı denetim
Performance-based auditing in telecommunication sector
  1. Tez No: 190813
  2. Yazar: MUHSİN ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Giderek globalleşen ve küçülen dünyada, toplumları bilgi kaynaklıboyuta taşıyan ve birbirine birleştiren temel unsuru telekomünikasyon ağlarıoluşturmaktadır. Böyle bir işleve sahip telekomünikasyon sektörü, gerek çokyüksek tutarlı sabit sermaye yatırım ihtiyacından doğan faaliyet risklerigerekse hızla değişebilen teknolojik gelişmeye dayalı hurda maliyet riskleriyleiç içe yürümektedir. Gelişmekte olan ülkeler sınıfındaki Türkiye'nin AvrupaBirliğine üyelik ve bilgi toplumunu yakalayabilme çabaları içerisinde,sektördeki düzenleme ve serbestleşme çalışmalarıyla birlikte tüm işdünyasında olduğu gibi telekomünikasyon sektöründe de yoğun rekabetatmosferi gelişmektedir. Bu şartlar altında, gerek ülke kaynaklarının sınırlıolması gerekse işletme yönetimindeki gelişmeler, sahip olunan kaynaklarınetkili ve verimli kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu da kaynakların yatırımve kullanım süreçlerinin; sağlıklı verilere dayalı olarak ölçülmesini,değerlendirilmesini, yönetilmesini ve güçlü bir denetimle geleceğeyönlendirilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmada, denetim kavramı genelolarak incelenmekte, performans denetim biçimi geniş biçimde irdelenmekteve geleneksel denetim yöntemlerine göre farklı yönleri ortaya konulmaktadır.Telekomünikasyon sektörü ve sektörün duayeni Türk Telekomünikasyon A.Ş.ve çalışma konusu performans denetimi merkezinde irdeleme vedeğerlendirmelerde bulunularak, beklenti ve görüşler açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Telecommunication networks are the corner stones carrying societiesto dimension of information source and combine one another in a globalworld that is now becoming smaller.Telecommunication sector with such function closely accomodatesboth risks oriented from salvage costs resulted from fast technologicaldevelopments and functional risks born by high value fixed capitalrequirements.As a developing country Turkey?s efforts to become a full member toEU and to catch information society are continuing .Intensive competitionambience has progressed like all other businesses worldwide andtelecommunication sector as well through initiatives regulation andliberalization efforts.Under these circumstances both the limited resources of the countryand the improvements in operational management necessitate the use ofresources effectively and efficiently. This requires utilization and investmentprocesses of the resources to be measured based on healthy data and to beevaluated and administered and to be directed towards future by means of apowerful audit.In this study, the concept of auditing is analysed in general,performance auditing format is widely explicated and is brougth up with itsdifferent points according to traditional auditing methods.Lastly ,assertions and evaluations are provided as followed by therelated expectations and views at the performance auditing center whichitself is the scope of this study as well as at Turk Telekom who has long beenadmiral ship of the sector.