Yönetim bilgi sistemleri ve bir hastane yönetim bilgi sisteminin geliştirilmesi
Management information systems and development of a hospital management information system
- Tez No: 190814
- Danışmanlar: DOÇ. ABDULLAH ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde bilgiye çabuk ulaşmak, işletmedeki ve pazardaki tümgelişmeleri yakından izleyerek hızlı tepki vermek kurumların geleceği içinciddi önem taşımaktadır. Bu da ancak etkin bir yönetim bilgi sistemi ilebaşarılabilir.İşletmelerin faaliyetlerinde çok ciddi değişiklik ve katkılara sebep olan veaynı zamanda kurulması yüksek maliyetler gerektiren Yönetim BilgiSistemlerinin bilgi çağının gereklerine ve işletmelerin ihtiyaçlarına göre enmaliyet-etkin yöntemle kurulması, kurulurken izlenmesi gereken adımlarındoğru bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.Yönetim Bilgi Sistemlerinin, en yaygın kullanıldığı sektörlerden biri desağlık sektörüdür.Hastanelerde sunulan sağlık hizmetinin en iyi şekilde verilebilmesi,gelir ve giderlerin izlenebilmesi, gelir kaçaklarının önlenmesi, kaynaklarındoğru yönlendirilmesi, hastane yönetimine stratejik kararlar vermek üzerebilgi sağlanması amaçlarını gerçekleştirebilmek için hastanelerde bilgisistemlerinin kurulmasına ihtiyaç vardır.Bu çalışmada Bilgi Kavramı, Bilgi Sistemleri ve Yönetim Bilgi Sistemleri,Hastane Yönetim Bilgi Sistemi ve geliştirilirken izlenecek adımlar ve uyulmasıgereken standartlar incelenmiş ve bir hastanenin yönetim bilgi sistemiincelenerek eksiklikleri ve bu sistemi kullananların memnuniyetleriölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
To be able to Access the Information at the right time in order toresponse to the changes in the other organizations and market on time, hasa vital effect on organization?s lifetime. This can only be achieved byestablishing an effective Management Information System.Management Information Systems (MIS), Which make a substantialchange and great contributions to organization?s activities, must beestablished in a cost-effective way and must meet the requirements oforganizations.Medical area which means hospitals are one of the mostly MIS usedplaces.There is a need for establishment of information systems in hospitals torealize the aims, such as; providing an effective health service, following theincome and expenses, preventing the deficiency of income, effectivedirecting of resources, providing the hospital management with theinformation of strategic decisions.The purpose of this study is to examine, ?Information, nformationSystems, Management Information Systems? issues and determine the usersatisfaction level and effectiveness of a hospital?s Management InformationSystem.