Endüstriyel pazar açısından yükselen Rusya pazarı
Russian emerging markets and their effects on industrial markets
- Tez No: 190824
- Danışmanlar: PROF.DR. MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan beri sanayide büyük atılımlargerçekleştirmiştir. Sanayileşme hamleleri planlarla desteklenmiş, fakat ithalikamesi stratejileri ile sanayileşmiş ülke konumuna gelemeyeceğini anlayanyöneticiler, karşılaştırmalı üstünlükler modeli uygulayarak ihracata dayalıgelişmeyi benimsemişlerdir. Devlet, özel sektöre birçok alanda üretimeteşvik sağlayarak destek çıkmıştır. Dünyadaki rekabet koşullarına uyarak,devamlı gelişmeyi ve büyümeyi amaçlayan özel sektör imalat sanayindebüyük başarılara imza atmıştır.Sovyetler Birliği'nin kurulması ile ilan edilen halk eşitliliği, pek başarılıbir uygulama olmamıştır. Ekonomide sadece kamu sektörünü benimseyendevlet, arz talep dengesini kaldırarak, ekonomiyi merkezden yönetmiştir.Halkın büyük çalışmaları ve fedakarlıkları sonucunda ülke belirli seviyeyeyükselmiş, uzay ve savunma sanayinde Dünya'da ABD ile birlikte liderolmuştur. SSCB yönetimi ekonominin gelişmesini ve büyümesinisağlayamadığından dolayı, iki sistem rekabeti kırk beş yıl sürmüştür.Ekonominin çökmesi ile Sovyetler Birliği'nin yerini ekonomik birlik olarak BDTülkeleri almış ve bu ülkeler serbest pazar ekonomisini benimsemişlerdirSerbest piyasa ekonomisi fırsat ve tehditlerle doludur. Dış ve iç çevre ileyaratılan fırsat ve tehditler sonucunda 1990'lı yılların başlarında Türkiye'deözel sektör birçok alana yayılmıştır. Üretim yapan özel sektör bavul ticareti ilebaşlayıp, resmi ihracat şekilleri ile devam ederek yurtdışına ürün satışıgerçekleştirmektedir. Bu yıllarda kamu sektörünün yanında özel sektörününde şeker işleme makinelerinin üretimine başlanmıştır. Günümüzde şirketsayısı sekize yükselerek uluslar arası pazardaki çeşitli müşteri kitlelerinehitap etmektedir. Her alanda teknolojik yenilikleri takip ederek şirketleriningelişmesi, uluslar arası ve Rusya pazarında 10-15 yıl içinde söz sahibi olacakkonuma geleceğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Republic of Turkey has achieved great enterprises in industrial areasince it?s establishment. Although industrial enterprises were supported byplans, the administrators who understood that the republic can not becomean industrialized country by strategies of import substations accepteddevelopment that depends on export by using relative advantages model.Government supported the private sector in many areas by stimulating theproduction. Private sector , which aims to grow up continuously by adaptingitself to general competition rules on the world, has reached greatachievements in production.Equality of public that?s announced by the settlement of Soviet Unioncan not be accepted as a successful application. The government that acceptonly public sector in economy ruled the economy from center by abolishingthe balance of want-supply. Country becomed a certain level by publics greatwork and sacrifice and became one of the leaders in world in space andmilitary area with USA. Competition between USA and USSR longed for fortyfive years because of that USSR government can not achieve thedevelopment of economy. By the crush of economy, commonwealth ofindependent states take the place of USSR as an economical union andaccepted the model of free trade.Free trade model is full of chances and threads. In Turkey private sectorreached lots of areas in the beginning of 1990?s by the effect of chances andthreats in country and out country. Private sector that produce goods startedwith suitcase trade and continued with official export models. In these yearsprivate sector also started to produce sugar machines with public sector.Today number of these companies reached to eight and these companiessell their machines in international area. It?s believed that Turkey will be avery powerful country in international and Russian area in 10-15 years byfollowing the technological improvements in every area.