Özbek Dalli destanında dil ve üslup
Grammer and style in the Uzbek Dalli epic
- Tez No: 190823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ARIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 861
Özet
Bu çalışmamın ilk kısmında, Ergaş Cumanbülbüloğlu tarafındananlatılmış ve Cabbar İşankul tarafından kiril alfabesi ile neşre hazırlanan DalliDestan'nı önce yeni Türk alfabesine göre transkripsiyonlayıp, sonra ÖzbekTürkçesinden Türkiye Türkçesine aktardım.Çalışmamın ikinci kısmında transkripsiyonlu metin üzerinde dil-üslûpçalışması yaptım. Destanın dil ve üslûp özelliklerini tespit ederken ÖzbekTürkçesinin gramer ve dil özelliklerinin destanda nasıl kullanıldığını inceledim.Farklı kullanımları bulup bunları incelememde belirttim. Kelime dünyasıkonusunda kelime türlerini, kelime gruplarını, deyimleri ve atasözlerini; cümlebahsinde anlamına, yüklemine ve yapısına göre cümleleri inceledim. Şekilözellikleri bölümünde ise mısra yapısını ve kalıp ifadeleri belirttim. Destananlatımında kullanılan teknikleri; tasvirli anlatım, tahkiyeli anlatım, münazaralıanlatım ve didaktik anlatım alt başlıklarında inceleyip destandan örneklerverdim.Yapılan bu çalışma ile hem Dalli Destanı, Özbek Türkçesinden TürkiyeTürkçesine aktarılmış oldu hem de dil-üslûp açısından incelenmiş oldu.Çalışmam sırasında vardığım neticeleri tezimin sonuçlar bölümündebelirttim.
Özet (Çeviri)
In the first section of my study, first I made the transcription of DallıEpic, which was narrated by Ergaş Cumanbülbüloğlu and published byCabbar İşankul in Kiril script, and then I translated it into Turkey Turkish fromUzbek Turkish.In the second section of my study, I made language-style study on thetext with transcription. I examined how the grammar and languagecharacteristics of Uzbek Turkish were used in the epic while determining thelanguage and style characteristics of the epic. I found out different usagesand indicated them in my study. On the subject of word world; I examined thetype of words, group of words, idioms and proverbs; in the context ofsentences, I examined sentences according to their meanings, verbs andstructures. In the section of characteristics of forms, I indicated the linestructure and pattern expressions. I examined the techniques used in theepic narration under sub-titles as; descriptive narration, story-telling, debatingnarration and didactic narration and I gave examples from the epic.In this study, both the Dallı Epic has been transferred from UzbekTurkish into Turkey Turkish and it has been examined from the aspect oflanguage and style.I explained the results obtained during my study in the conclusionsection of my thesis.