Türk bankacılık sektöründe güven krizi
Trust crisis in Turkish banking sector
  1. Tez No: 190831
  2. Yazar: ÖZGÜR TAYKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada amaç , Dünyada ve Türkiye'de bankacılık sektörlerininkarşılaştırmalı olarak incelenmesi , sektörlerin krize girme sebeplerininbelirlenmesi ve tüm krizlerin hem oluşumunda hem krizlerden çıkışevrelerinde ?güven ? olgusunun öneminin net olarak ortaya koyulması ve eldeedilecek veriler ile Türk Bankacılık Sektörü nü bekleyen olası krizlere karşıgüven odaklı çözüm önerileri oluşturabilmektir.Bu amaçla , birinci bölümde bankacılık ve güven kavramları tanımlanmış, bu iki olgunun etkileşimi incelenmiştir. Ayrıca Dünyada ve Türkiye debankacılık sistemleri , sistemlerin işleyişi , büyüklükleri, denetimmekanizmaları ve hassas noktaları karşılaştımalı olarak ele alınmıştır.İkinci bölümde , güven krizi ve bankacılık krizi kavramları teorik veuygulamalı olarak karşılaştırılmış , özellikle Dünya da ve Türkiye de yaşanankriz tecrübelerinden faydalanılmıştır.Üçüncü bölümde , bankacılık krizlerinin ana aktörü olan güven olgusuçerçevesinde , Türk Bankacılık sisteminde yeniden yapılandırma çalışmalarıözetlenmiş , kriz dönemlerinde ve krizlerden çıkışlarda güven-krizetkileşiminin göstergesi olabilecek verilerin incelenmesi ile Türk BankacılıkSistemi'ni bekleyen olası krizlere karşı çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this worksheet is, inspection of the banking sector throughTurkey and through the world comparatively , reasons of the crisis in thesector , relationship between trust crisis and banking crisis and finding themethodlogy for solving crisis in Turkish banking sector.In the first section , two subjects , banking and trust is defined and therelation between those is studied. Moreover , the banking system all over theworld and Turkey are observed by searching the dynamics of the system ,volume of the banks , methods for controlling and inspecting banks andspecifiv important issues in the system.In second part , Trust Crisis and Banking Crisis are compared in allissues using the experiences observed in the banking crisis of Turkey andother countries of the world.In the third part , reconstruction process of the Turkish Banking Systemaiming achievement of bringing permanent trust to the system is reported.Concludingly, offers for trustable system are made.