Tanzimat dönemi reformlarında İngiliz etkisi
Anglo-Turkish relations during reform period of Tanzimat
  1. Tez No: 190833
  2. Yazar: CANSU UZ OKUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALE ŞIVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZETİlk olarak İngiltere'nin 16. yüzyılda Doğu Akdeniz ticaretinekatılmasıyla başlayan Osmanlı-İngiliz ilişkileri giderek artmış ve 19. yüzyıldadoruk noktasına varmıştır.Kuzey Amerika kolonilerinden çekilmek zorunda kalan İngiltere tümdikkatini Hindistan'ın muhafazasına ve Doğu Akdeniz yani Levant ticaretiningelişmesine vererek, bu bölgede hakim güç olan Osmanlı Devleti'nindolayısıyla da kendisinin güvenliğini sağlamayı amaç edinmiştir.1833'ten sonra ise Osmanlı-İngiliz işbirliği, güçlenen Rusya'nın TürkBoğazları'ndan geçerek Akdeniz'e ve Kafkaslar üzerinden Hindistan'a inmehayalleriyle daha da pekişmiş, İngiltere Rusya'ya karşı koyabilecek kadarkuvvetli olması için Osmanlı Devleti'nin reform teşebbüslerine destekvermiştir.Ancak Süveyş kanalının açılması, Osmanlı Devleti'nin giderekzayıflaması ve Avrupa'da değişen dengelerden dolayı Rusya ile İngiltere'ninyakınlaşması, bu işbirliğinin bozulmasına yol açmıştır. 1878'den itibaren deİngiltere Rusya'ya karşı Osmanlı Devleti'nin toprak bütünlüğünü korumaktanvazgeçerek, Osmanlı Devleti'nin paylaşılması sürecinde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAfter the English took part in the Eastern Mediterranian trade at thesixteenth century, first relations between Ottoman Empire and England hadstarted. Continuing relations reached its peak at the nineteenth century withthe emerging of Russia as a threat to the biggest English colony India.and toTurkish Straits.After 1833, the relations got closer and the English politicianssupported the reform movements occurring nearly at every part of theOttoman state. But towards the dawn of the century, after the opening ofSuez Channel and the changing balances in Europe, English politicians losttheir interest to the integrity and continuity of Ottoman Empire. And after1878 they gave up supporting Ottoman Empire and joined its sharingprocess.