Çıkışından bastırılmasına kadar 31 Mart isyanı
31 March rebellion from start the supperession
- Tez No: 190834
- Danışmanlar: PROF.DR. HALE ŞIVGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
31 Mart syanı'nın Osmanlı Tarihinde önemli bir yeri vardır. II.Meşrutiyet'in ilanından 9 ay sonra çıkan bu büyük ayaklanma OsmanlıDevleti'ni yaklaşık 13 gün süre ile meşgul etmiştir. Çıkan bu isyanın sebeplerihala gün yüzüne çıkarılamamıştır. syan oluşu itibariyle ?askerû isyan? özelliğitaşımasına karşın, isyana dâhil olan softaların propagandaları ile dahasonradan ?dinû? bir hal almaya başlamıştır.Rumû takvim ile 31 Mart günü çıkan bu isyan, ttihat ve TerakkiCemiyeti'nin ?Meşrutiyet'i koruması? için Selanik'ten getirmiş oldukları 2. ve 3.?Avcı Taburları?nın çavuşları tarafından idare edilmiş, ancak yine stanbul'dabulunan 4. Avcı Taburu ise bu isyana dâhil olmamıştır. Çıkan bu isyanda 1milletvekili, 1 Nazır ve sayısını tespit edemeyeceğimiz asker ve sivil hayatınıkaybetmiştir. Olayın ilk günü mevcut Hükümet olayları durduramamış ve istifaetmiştir. syancı askerler 7 gün süre ile stanbul'a tam anlamı ile hâkimolmuşlardır.Çıkan bu isyan, Selanik'te bulunan 3. ve Edirne'de bulunan 2.Ordulara mensup askerler tarafından oluşturulan ?Hareket Ordusu? vasıtasıile yaklaşık 3 gün süren kanlı çarpışmalarla bastırılmıştır. Oluşturulan buHareket Ordusu'na Rumeli'de bulunan Bulgar, Arnavut vesair azınlıklardanda gönüllüler katılmıştır.İsyanın bastırılmasından sonra ?Sıkı Yönetim? ilan edilmiş, 34.Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid tahttan indirilmiş ve yerine V. MehmetReşat 35. Osmanlı Padişahı olmuştur. syana katılanlar ve destekleyenler,Hareket Ordusu bünyesinde kurulan ?Divan-ı Harb-i Örfi?de yargılanarak 70kişi idam edilmiş, 420 kişi ise çeşitli hapis cezalarına çarptırılmıştır.
Özet (Çeviri)
`The March 31 Rebellion? has an important impression in OttomanHistory. This rebellion, which appeared after the declaration of the `SecondConstitution?, kept the Ottoman Empire busy for about thirteen days. Thereasons of this rebellion haven?t still been revealed. However it had a featureof a `military rebellion? as a matter fact that it had been a rebellion, then itstarted to get a religious state with the propaganda of the Moslem theologicalstudents involved in the rebellion.This rebellion , which appeared on the first March according to theGregorian Calendar, was administered by the sergeants of the second andthird `Hunter Battalions? who had been brought to Salonica by the `Party ofUnion and Progress? to protect the `Constitution?, but the fourth HunterBattalion,who was also in stanbul,wasn?t involved in this rebellion. In thisrebellion; a deputy, a minister and soldiers and civilians whose numbers willnot be able to be determined, died. On the first day of the event, the existinggovernment couldn?t stop the events and resigned. The rebellious soldiersdominated stanbul completely for seven days.This rebellion was suppressed after bloody fights which continuedabout three days by means of the `Movement Army? which was constitued bythe soldiers who were belonged to the Third Armies located in Salonica andthe Second Armies located in Edirne. Volunteers from Bulgarians andAlbanians who were in Rumeli and from so forth minorities participated to thisMovement Army, too.After the suppression of the rebellion, `Martial Law? was declared, thethirty-fourth Ottoman Sultan, Abdulhamid II was dethroned and instead ofhim, Mehmet Reşat V became the Ottoman Sultan. The people who involvedin the rebellion and supported it and seventy people were executed afterbeing judged in the `Counsil of the State? which had been set in the structureof `Movement Army?, four hundred and twenty people were inflicted withvarious imprisonment punishments.