Finansal araç kavramının uluslararası finansal raporlama standartları ve vergi mevzuatı açısından incelenmesi ve muhasebeleştirilmesi
Financial instrument concept and related accounting implementations in terms of international financial reporting standards and tax legislation of Turkey
  1. Tez No: 190847
  2. Yazar: DUYGU SİDAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tezin konusunu, finansal araç kavramının Uluslararası FinansalRaporlama Standartları ve vergi mevzuatı açısından incelenmesi vemuhasebeleştirilmesi oluşturmaktadır.Tezin ilk bölümünde, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'nınoluşumu, amacı ve uygulama süreci hakkında genel bir bakış açısı verilmiş,daha sonra bu oluşumda rol alan etkin bazı kuruluşlardan bahsedilmiştir.Finansal araç kavramı UFRS içerisinde IAS 32 ve IAS 39 No' lustandartlarda yer almaktadır. kinci bölümden itibaren standartlarıniçeriklerine ayrıntılı şekilde yer verilmiştirTezin ikinci bölümünde, genel olarak UFRS 32 ve 39' un kapsamıiçinde yer alan konulara değinilip, 2003 ve 2005 yılları itibarı ile getirilmiş yenidüzenlemelere yer verildikten sonra 32 No' lu Uluslararası FinansalRaporlama Standardı (Finansal Araçların Açıklamaları ve sunumları)incelenmiştir. Bölümde değinilen türev araçlarla ilgili kısım, başka bir çalışmakonusunu oluşturacak kadar geniş olması nedeniyle tezin kapsamı dışındatutulmuştur. Türev araçlardan yalnızca kavramsal çerçevede bahsedilmiştir.Bu konuların ardından, IAS 39 içinde yer alan, finansal araçların malitablolara alınması konusuna değinilmiştir. 39 No' lu standardın getirdiğisınıflamaya yer verilmiş, bu sınıflara giren finansal araçlardan bahsedilmiştir.Tezin üçüncü bölümü olan Finansal Araçların Değerlemesi ve IAS 39'un uygulamasına yönelik bölüm ağırlıkla üzerinde durulan bölümdür. Bubölümde, değerleme kısmı ele alınmış, Vergi Usul Kanunumuz, SPKmevzuatımız ve UFRS uygulamaları arasındaki farklar irdelenmiş vemuhasebeleştirilmesine dair örnekler verilmiştir.Riskten korunma muhasebesi konusuna, yine ayrı bir tez çalışmasınınkonusu olabilecek genişlikte olduğundan, tezde değinilen kısımörneklendirilmemiş, yapılan bir takım revizyonlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis examines financial instrument concept and relatedaccounting implementations in terms of International Financial ReportingStandards and Tax Legislation of Turkey.In first part of the thesis, after giving general point of view aboutobjective and application process of IFRS, some effective corporations whotake role in this formation are mentioned.Financial instrument concept takes place in International AccountingStandards 32 and 39. Beginning from the second part, standards areexamined in detail.In the second part, after mentioning subjects which are in the scope ofIAS 32 and IAS 39 and new arrangements made as of 2003 and 2005 ingeneral, IAS 32 is taken in to consideration entirely. Since derivativeinstruments are as comprehensive as to constitute another thesis subject,they are kept out of the scope of this thesis. That is to say, derivatives arejust mentioned in the conceptual frame. At the end of the part, recognition offinancial instruments is stated, hereafter IAS 39 oriented classification takesplace and financial instruments are examined regarding to these classes.The third part of the thesis is highly asserted part of the thesis whichcovers measurement of financial instruments in IAS 39 and application of IAS39, relatively. Hereby, discrepancies among IFRS, Tax Legislation andCapital Market Law were found and also related accounting record exampleswere given along with.At the end, hedging accounting is just mentioned, because it is verycomprehensive as it may again constitute the different thesis study.Therefore, mentioned part is not explained with examples and just severalrevisions are mentioned.