Avrupa Topluluğu Adalet Divanının bakmakla görevli olduğu dava türleri
Case types of the European Union Court of Justice
- Tez No: 190848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Merkezi Lüksemburg'ta bulunan Adalet Divanı, AB'nin temel yargı organıdır. Avrupa Topluluklarını kuran Antlasmalarda belirlenen hedeflere ulasılması için öngörülen politikalara, hem Topluluk organları hem de AB'yi olusturan üye devletler harfiyen uymak ve uygulamak zorundadırlar. Divan, her üye devletten birer tane olmak üzere 25 hakimden ve 8 savcıdan olusur. Adalet Divanı'nın karsı karsıya oldugu binlerce davada yardımcı olunması amacıyla 1989 yılında Adalet Divanı bünyesinde İlk Derece Mahkemesi olusturulmustur. İlk Derece Mahkemesi, basta gerçek kisiler tarafından açılan ve isletmeler arasındaki haksız rekabete iliskin olmak üzere çesitli davalarda hüküm vermek ile görevlidir. Divan'ın bakmakla görevli oldugu dava türleri sunlardır: AT-A m. 226 ve 227'de bahsedilen ihlal Davası, m. 229'da adı geçen Para Cezalarına itiraz Davası, 230'daki iptal Davaları, 232'de yer alan Hareketsizlik Davaları, m 232'de ifadesini bulan Ön Karar Basvurusu, m. 235'te bahse konu Tazminat Davaları, 236'daki Personel Davaları ve m. 237'deki AYB ile lgili Davalar. ATAD'ın bakmakla görevli oldugu dava türleri; Topluluk Hukukunun bu vasfını kaybetmemesi, herkes için farklı yorumlanıp uygulanmasını engellemesi için ATAD'ın sahip oldugu yargılama yetkisini kullanması ile ilgilidir. ATAD, diger topluluk organlarıyla beraber hukukun yapılanmasında, en önemli rolü oynamaktadır ve Birligin geleceginde de yerini koruyacaktır. ATAD'ın temelinin ve Divan'ın kendi varlıgını ortaya koydugu dava türlerinin öncelikle iyi etüt edilmesi yoluyla, tam üyelik serüvenine yere saglam basan adımlarla çıkılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
European Union?s main judicial body European Court of Justice is located in Luxembourg. Union bodies and the constituent countries has to directly obey and apply, the policies which determined by the Founding Treaties. Court is consist of 25 judges and 8 attorney general, which are from each countries, as a one representative. In the year 1989, the Court of First Instance is established. By this establisment the aim was to help the Court of Justice to cope with hundreds of cases. The cases which the Court of Justice is responsible are; cases related to Breaches, Objections about fines, Annulment cases, cases related to term Neglect, Preliminary Rulings, Compensation cases, cases about European Investment Bank and Employee cases. The types of the cases are; strongly related to the judicial power of the court which is about avoiding the different comments, for everyone and appliance to them. Obviously; by the way of surveying the types of cases well, it is possible that the begining to the adventure of full-membership with the self confident steps.