Cevap ve düzeltme hakkı ve yeni boyutları
Right to reply and rectification and new dimensions
- Tez No: 190849
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
İletişim çağı olarak adlandırılan çağımızda, kitle iletişim araçları zaman zamankişilerin şeref ve haysiyetlerine dokunabilmekte, kişilerle ilgili gerçeğe aykırı yayınlaryapabilmektedirler. Bu tür yayınlara karşı hem basın-yayın özgürlüğünü, hem dekişilik haklarının koruyacak mekanizmalardan en önemlisi ise denge sağlayıcı özelliğiile cevap ve düzeltme hakkıdır. Cevap ve düzeltme hakkı, basın özgürlüğünün kötüyekullanılmasına engel olarak, aynı standartlarda sürdürülmesine katkıda bulunmakta;aynı zamanda zarar gören kişiye aynı araç ve olanaklardan yararlanarak cevapverebilme imkânı tanımaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde cevap ve düzeltme hakkının tarihçesi, bir temel hakoluşu, önemi ve tarafları üzerinde durularak, mahiyetine; ikinci bölümde, uluslararasıbelgelerde cevap ve düzeltme hakkının kullanımına değinilmiştir. Üçüncü bölümde,her bir kitle iletişim aracında ayrı ayrı olmak üzere, cevap ve düzeltme hakkına ilişkinTürk Pozitif Hukuku bakımından yapılan düzenlemeler ve cevap ve düzeltme hakkınaalternatif yollar ile tartışılan bazı problemler ışığında yapılması gerekenlerbelirtilmiştir. Dördüncü bölümde ise, cevap ve düzeltme hakkı, Avrupa Birliği MedyaMevzuatına Uyum bakımından ele alınmıştır.Bu çalışmada cevap ve düzeltme kavramı üzerinde durularak, AvrupaBirliği'ne uyum sürecinde yapılan düzenlemeler incelenmiş ve cevap ve düzeltmehakkı bakımından Türkiye'deki yasal düzenlemelere değinilmiştir. Çalışmada,Uluslararası sözleşmeler yanında, cevap ve düzeltme hakkının kullanım sürecindeyaşanan sorunları değerlendirmek ve söz konusu hakkın kullanımında alternatif yollargeliştirmek suretiyle, çözüm önerileri sunabilmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The 21st century which is named as communication age, mass media candamage people and effect themself respect and also broadcast unreal newsabout people. The most significant mechanism that protects the liberty of thepress and information and the human rights from this type of issues is the rightto reply and rectification with its stabilizing peculiarity. The right to reply andrectification makes a contribution to maintaining in the same standards bysetting a bar against the abuse of the liberty of press; furthermore, it enables theperson who has come to harm to reply by taking advantages of the same mediaand opportunities.In the first chapter of the research, it has been touched on the content byemphasizing short history of the right to reply and rectification, its beingfundamental right, its significance and its parties; in the second chapter, it hasbeen touched on the use of the right to reply and rectification in the internationaldocuments. In the third chapter, in each mass media respectively, thearrangements about Turkish Positive Law regarding the right to reply andrectification and alternative methods about the right to reply and Rectificationand also the necessities by the light of some problems discussed have beenstated. In the fourth chapter, the right to reply and rectification has been taken inhand in respect of the Acquis Communautaire of the European Union.In this study, the arrangements made in the adaptation process to theEuropean Unity have been analyzed and legal arrangements about the right toreply and rectification in Turkey have been touched on by emphasizing theReply and Rectification notions. In the study, in addition to International Treaties,it is aimed to offer solution and suggestions by evaluating the problemsexperienced in the usage process of the right to reply and rectification anddeveloping alternative methods for the use of the said right.