Fissür örtücü olarak kullanılan cam iyonomer gümüş kermet simanın klinik başarı, basınca dayanıklılık aşınma direnci ve mineye bağlanma kuvveti açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 19087
  2. Yazar: MURAT SİPAHİLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEZER ULUSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
-213- VII- ÖZET Cam iyonomer gümüş-kermet siman olan Ketac- Silver'm basınç dayanıklılığı, mineye bağlanma kuvveti, aşınma direnci gibi mekanik özellikleri ile 6 ve 12 aylık periyodlardaki klinik retansiyon ve fissür örtücülerin uygulandığı daimi birinci molar dişlerdeki çürük oranlarını geleneksel bir fissür örtücü ile karşılaştırmak üzere iki bölümden oluşan bir çalışma yapıldı. O.D.T.Ü. Metalürji Mühendisliği bölümünde gerçekleştirilen mekanik testler bölümünde ISO standartlarının öngördüğü şekilde hazırlanan ve standart siklusa tabi tutulan 15 'er adet Ketac-Silver ve Delton numunesinde basınç dayanıklılığı ve aşınma direnci testleri yapıldı. Ketac-Silver grubundaki ortalama basınç dayanıklılığı Delton grubuna göre anlamlı şekilde daha düşük ancak aşınma yüzdesi Delton grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Her bir grupta 20 'şer adet çürüksüz daimi molar dişlerde hazırlanan standart kavitelere materyaller uygulanıp standart siklusa tabi tutulduktan sonra mineye gerilim bağlanma kuvvetlerinin ölçümleri yapıldı. Ortalama mineye gerilim bağlanma kuvveti Ketac-Silver grubunda Delton 'a göre anlamlı olarak daha düşük saptandı.-214- Çalışmanın ikinci bölümünde G.Ü. Dişhekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalında yaşları 6-15 arasında değişen 100 çocuk hastada simetrik çürüksüz birinci daimi molar dişlerden birine imalatçı önerileri doğrultusunda Ketac-Silver diğerine ise geleneksel fissür örtücü uygulandı. Altı aylık değerlendirmede 94 ve on iki aylık değerlendirmede 86 çocuk muayene edildi. Her iki değerlendirme periyodunda Ketac- Silver grubunda Delton grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek total kayıp oranları bulunmakta iken çürük insidansı açısından iki grup arasında anlamlı farklılık olmadığı gözlendi. Böylece Ketac-Silver 'm BiS-GMA tip rezin fissür örtücüye karşı bir alternatif oluşturmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
-215- VIII- SUMMARY Ketac-Silver which is known as a glass ionomer-silver cermet type of cement is investigated in two parts in this study. Part one is about improving the characteristics of the cement compressive strength, tensile bond strength and wear resistance. In the second part it is compared with a conventional fissur sealant for clinical retention and caries ratios of permanent first molar teeth which were sealed with these two materials were evaluated daring 6 to 12 months period. The compressive strength and wear resistance tests of 15 Ketac-Silver and 15 Delton samples which were prepared according to ISO standart s and subjected to standardized procedures were pex^formed at M.E.T.U. Metallurgical Department of Engineering. Mean compressive strength values of Ketac- Silver group is found to be lower and significantly different according to Delton group.-216- However wear percentage was higher in Delton group than the other and significantly different. At each group standardized cavities were prepared in 20 noncarious permanent molar teeth and sealed with test materials. All the samples were subjected to standardized procedures befor>e testing tensile bond strength to enamel. Mean tensile bond strength values of Ketac- Silver group was found to be lower than Delton group and significantly different. ı The second part of the study consisted of 100 children between 6-15 ages who have non-carious permanent first molar teeth bilaterally. One of the teeth was sealed with Ketac-Silver according to manufacturers proposal and a conventional fissur sealant was applied to the other one. All the treatments were performed at Gazi University Faculty of Dentistry Department of Pedodontics.-217- In 6 months evaluation period 94 children were examined. However, the number of the children examined, decreased to 86 at the end of 12 month period. For all evaluation periods total missing ratios were higher and statistically different in Ketac-Silver than to Delton group. However from the viewpoint of caries incidence there was no significant differences between the two groups. As a result, it is considered that Ketac- Silver can not be an alternative for BiS-GMA resin fissur sealant.