Bir halkla ilişkiler modeli olarak duyuru: TSK brifingleri örneği
Announcement as a model of public relations: Turkish Military Forces' brifings' example
- Tez No: 190867
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ ANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, Grunig ve Hunt'un ortaya koyduğu dört modelden biri olanKamuyu Bilgilendirme Modeli'nin halkla ilişkiler faaliyetlerinin makro boyutunuanlattığı ve retorik analizin ise halkla ilişkiler faaliyetlerinin mikro boyutunaodaklandığını göstermektedir. İki uygulamada hem birbirleriyle örtüşmektehem de birbirini tamamlamaktadır. Örnek olay önce Grunig'in KamuyuBilgilendirme Modeli ile değerlendirilmiş, sonra da örnek olay içindeki temeltaşlardan biri olan brifinge retorik analiz yapılmıştır. İki analizinkarşılaştırılması ile iki modelin örtüşen ve tamamlayıcı kavramları tespitedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study shows that, the public relations? activities of PublicInformation Model, one of four models which were introduced by Grunig andHunt, is explaining the macro dimension of PR and rhetoric is focusing onmicro dimension. Both applications are overlapping and complementing eachother. The case study is first examined by Grunig?s Public Information Modeland afterwards one of the corner stone?s of the model, briefing, is assessedby rhetorical analysis. With the comparison of two models, both overlappingand complementing notions are identified.