Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türk tarımının yapısı, tarım politikaları ve etkinlik karşılaştırması
Structure of Turkish agriculture, agricultural policies and comparison of efficiency in the European Union adjustment process
  1. Tez No: 190866
  2. Yazar: CÜNEYT SEVİM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ÇERMİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tezin amacı, Avrupa Birliği ve Türkiye tarım yapısını, tarımpolitikalarının mevcut uygulamalarını ortaya koyarak Avrupa Birliği üyesi veaday ülkelerin tarımsal etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır.Çalışmanın birinci bölümünde Avrupa Birliği ve Türkiye tarımının kısabir tarihçesi verildikten sonra, bugünkü yapısı üretim faktörleri bazındaincelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde tarımın Avrupa Birliği ve Türkiyeekonomisindeki yeri ve önemi irdelenmiştir. Üçüncü bölümde Avrupa Birliğive Türkiye'de uygulanan tarım politikaları, OTP ve Türkiye'nin uyumuincelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde Malmquist Endeks Analiziyöntemiyle AB üyesi ve aday ülkelerin tarımsal etkinlik karşılaştırmasıyapılmıştır.Etkinlik analizi için Avrupa Birliğine üye veya aday olan toplam 28ülkeye ait 1961-2002 dönemini kapsayan, FAO tarafından hazırlanantarımsal veriler kullanılmıştır. Beş girdi ve bir çıktı değişkeni kullanılmıştır.Çıktı olarak FAO'nun hazırlamış olduğu tarımsal üretim endeksi kullanılmıştır.Girdiler ise ekilebilir tarım alanı, tarımsal işgücü, sulanan alan, kullanılangübre ve traktör sayısıdır.Bu çalışma göstermiştir ki AB tarım arazisinin %6'sına denk gelen, ABüyesi ve aday ülkeler arasında en büyük tarım alanına sahip Türkiyeincelenen 41 yıllık süreç içerisinde etkinlik ve verimlilik adına dünyadakigelişime ayak uyduramamıştır. AB ve aday ülkeler ile karşılaştırıldığındaTürkiye, ekilebilir arazi, sulama ve tohum yetiştiriciliği açısından zengin doğalkaynaklara sahiptir. Ancak, makineleşme, yetişmiş insan gücü, uygun ölçekteçalışabilecek tarımsal işletme, öz tüketim için değil de piyasa için üretimisağlayacak piyasa mekanizmaları, maliyet avantajı sağlayacak ulaştırmaimkânları ve belki de en önemlisi dış piyasalara karşı yerli üreticilerinkorunması noktasında AB ülkelerinden çok gerilerde kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare agrarian activities of the membersand candidates of European Union and to investigate whether it causedsubstantial change in agricultural activities among the members of EuropeanUnion throughout the historical perspective by introducing Turkey?s andEuropean Union?s agricultural structures and the present applications ofpolicies, considering as one of the most important areas in the integrationphase of Turkey with European Union.In the first part of the study, after a brief historical summary ofEuropean Union?s and Turkey?s agriculture, European Union?s and Turkey?sagriculture are investigated according to production factors. In the secondpart, the importance of agricultural activities in the European and Turkey?seconomies is highlighted. In the third part, agricultural politics within theEuropean Union and Turkey, CAP and Turkey?s adaptation. In the fourth andlast part, EU members and candidates are compared according to theiragricultural efficiency by using Malmquist Index Analyze Method.For the Efficiency Analysis, the agricultural datas, which are preparedby the FAO, belong to 28 member and candidate countries of EU from 1961till 2002. Five input variables and one output variable are used. The FAO?sagricultural production index is used as an output variable. Inputs are arableland, agricultural manpower, runny area, used fertilizer and number oftractors.This study shows us that Turkey which has the 6% of EU farmland andwhich has the biggest agricultural potential within the EU countries andcandidates, did not keep in step with the efficiency and effectiveness for the41 years period. When compared with hhe EU countries, Turkey has richnatural resources considering arable land, irrigation and grain seeding. Onthe otherhand, Turkey is far back of EU countries at the agriculturalmechanization, professional manpower, agricultural enterprises at theoptimal scale, producing for markets, transportation possibilities which helpscost advantage and protection of domestic producers.