ABD-Rusya hegemonya mücadelesinde Gürcistan ve Gül devrimi
Georgia in US-Russia hegemony competition and Rose revolution
  1. Tez No: 190886
  2. Yazar: EMİNE GÜLSELCEN KAFKASYALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bağımsızlığını kazanmasından sonra, Kafkasya bölgesine, enerjikoridorlarına, hatta Avrasya'ya hâkim olabilmek için verilen mücadelede ABD veRusya'nın Gürcistan'a ne kadar önem verdikleri ve politikalarındaki yeri ile ilgiliolan bu çalışmanın sonucunda; 21. yüzyılın başlangıcında hâkimiyetmücadelesinde veya hegemonya mücadelesinde değişen metotlar ve bumetotların nasıl kullanıldığı hakkında önemli tespitler yapılabilmiştir.Gürcistan, enerji koridorunun üzerinde bulunması ve önemli etnikçatışmaların merkezinde bulunması nedeniyle kontrol edilmesi gereken bir bölgeolarak algılanmaktadır. Bu kontrol etme isteği ise, uzun süre Gürcistan'ı kendiyönetimi altında tutmuş olan Rusya ile yeni yüzyıl için farklı hedefleri olan ABD'ninüstünlük/hegemonya mücadelesine yo açmıştır.Rusya'nın yakın çevre politikasına karşılık; ABD'nin, kimisine göreyumuşak güç kimisine göre de hegemonik güç kapsamında sayılan unsurlarıkullanması, olumlu netice vermiştir. Amerikan yanlısı Saakaşvili'nin, silahlıçatışmalar çıkmadan gerçekleşen Kadife Devrim / Gül Devrimi neticesinde başageçmesinde etkili olan sivil toplum hareketleri, dernek çalışmaları; hegemonikgücün, klasik güç algılamalarını değiştirmiş ve yeni bir dönemin belki de ilk önemlideneyi olmuştur. Klasik güç unsurlarının (özellikle askerû güç) tek başına yeterliolmadığı, ekonomik gücün, bilgi (enformasyon) ağı hâkimiyetinin, sivil toplumfaaliyetlerinin de son derece önemli hale geldiği görülmüştür.Hegemonyanın elde edilebilmesi için çok sayıda özelliğe birden sahipolunması gerekliliği yönündeki düşünceler, Gürcistan'daki devrim neticesinde dahada yoğunluk kazanmıştır.Çalışmanın sonucunda, çift kutuplu dönemde olduğu gibi kutuplararasında dengenin gözetilmesi politikalarının sonuç vermediği de varılan diğer birsonuç olmuştur. Şevardnadze döneminde her ne kadar Rusya ve ABD arasındadenge politikası güdülmüşse de, ABD bu durumu kabul etmemiş ve hegemondevlet durumuna aykırı olarak algılamıştır. Saakaşvili'nin ve yönetimindeki bütünbakanların Amerika'da eğitimlerini tamamlamış olmaları bile bu durumugöstermeye yetmektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the importance given by Russia and the USA toGeorgia in their rivalry for gaining upperhand in the Caucasus region, over itsenergy routes and even for mastery in Eurasia, and makes important predictionsabout the nature of new methods of power struggle in the 21st century.Georgia is perceived to be an important country to be controlled as it issituated on the energy routes and it remains at the centre of important ethnicconflicts. The desire of Russia, who ruled the country for a long time, and of theUSA, who has different objectives for the region in the 21st century, to influencethis country leads to struggle between them.Although Russia regards Georgia as its own backyard, America?s policytowards Georgia, which employs elements of soft power for some and aimshegemony for others, seems to be successful. Pro-American Saakashvili?s comingto power through a Velvet Revolution shows that civil society activities may bedecisive in influencing internal political change in the new era. In the case ofGeorgia, it is clear that the traditional elements of power (especially military poweralone) is not sufficient for influencing political change; economic power,domination over information transmission and civil society activities are alsorequired.The ideas that different elements of power be employed for gaining theposition of hegemony have become more popular after the Revolution in Georgia.It is among the conclutions of this study that, like it was during the bi-polarperiod, balance of power policies are not successful in the new era. AlthoughGeorgia pursued balance of power policy between Russia and the USA underShevardnadze, the USA dismissed this policy as against to its position ofhegemony. To recall that Saakashvili and all of the people in his cabinet areeducated in the USA shows sufficiently that this was the American position.