Nurettin Topçu'da Anadoluculuk düşüncesi
Anatolianizm idea of Nurettin Topçu
- Tez No: 190887
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAZLI ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Tük düşünce yapısında en önemli devre hiç şüphesiz geride bıraktığımıziki yüzyılı içerisine alan tarihsel süreçtir. Bu süreç devlet bütünlüğünükoruyarak sınıf atlama ve mevcut kimliği muhafaza etme çabasıdır. Bu sürecive süreçte etkili olan kişileri tanımak günümüzle yakından alakalı olan busüreci anlamamızı kolaylaştıracaktır.Osmanlı devletinin son dönemlerinde ortaya atılan fikirler ve çıkan akımlargünümüze kadar gelen siyasi yapılanmaların temelini oluşturur. Anadoluculukdüşüncesi de bu dönemde Osmanlıcılık, slamcılık ve Turancılık fikirlerininkaotik çıkmazlarında boğulmak istemeyen bir grup Osmanlı aydını tarafındanmütareke yıllarında ortaya atılan bir fikirdir. Anadoluculuk düşüncesi, sınırlarıbelirli bir vatan coğrafyasında oluşan soy, din, dil, tarih ve kader birliğindenmüteşekkil olan bir milliyetçilik tezini savunur.Nurettin Topçu, Cumhuriyetin erken dönemlerinden itibaren düşüncedünyasında yerini alan önemli aydınlarımızdandır. O, Anadoluculukdüşüncesini benimsemekle beraber bu düşüncenin çerçevesini genişletmiştir.Nurettin Topçu'da Anadoluculuk düşüncesi, Anadolu'nun tüm unsurlarınıkapsayan, geçmişle gelecek arasında güçlü bir rabıta kuran ve güçlü ahlakieğilimlere sahip bir yapının yanında tasavvuf ve vahdet-i vücut merkezli,milliyetçi, ruhçu ve mistik düşünce etrafında, slam eksenli, muhafazakâr vegelenekçi milliyetçiliğe dönüşmüştür.Bu çalışma boyunca; Anadoluculuk düşüncesinin tarihi kökenleri, NurettinTopçu'nun hayatı, eserleri, etkilendiği ve döneminin fikirşahıslarakımlarından nasıl etkilendiği, Anadoluculuk düşüncesinin Nurettin Topçu'dageçirdiği evreler ve düşüncenin uygulama alanları incelendi. Sonuç kısmıylatamamlanan bu çalışma yakın geçmişe ışık tutacak ve Anadolu'ya farklı birpencereden bakılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The most importent period in the Turkish thought is the last two centuries.This period is an effort about protecting of state's integrity and idetity. t isimportent to know this period and the people who are very effective at thatperiod in order to understand the period that is connected with today.The ideas that are put forward on the last period of the Ottoman Empirecunstruct today'political cunstruction. The idea of Anatolianizm were putforward by thinkers who do not want to disappear in the confusion ofslamizm, Ottomanizm and Nationalizm. The idea of Anatolianizm includesnative country that has the obvios borders unity of race, language religion,history and destiny.Nurettin Topçu was very importent thinker from the early days of Republicat the miliue of thought. He accepted anatolianizm and improvedthis thougt as well. According to Nurettin Topçu Anatolianizm include allelement of Anatolia and esteblish very strong relation between past andfuture, emphasize on ethical velue. At the other hand this idea turned intoconservative nationalizm with sufizm wahdati wucud and spiritualizm.Througout this essay the root of Anatolianizm and the life of NurettinTopçu, his works, the people who Nurettin Topçu was impressed,Anatolianizm in the mind of Nurettin Topçu were investigated. This work willlighten the past provide different view point about Anatolia.