Harf devrimine yönelik çalışmalar,devrimin gerçeklesmesi ve uygulanışı
Studies towards the alphabet revolution, actualization and the application of the revolution
  1. Tez No: 190925
  2. Yazar: ABDULLAH KATIRCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEBAHAT ORAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZETAtatürk tarafından gerçekleştirilen devrimlerden biri de, Arap harflerinin bırakılarakyerine Latin asıllı yeni Türk harflerinin kabul edilmesidir. Yeni alfabe, milli kültür uyanışınınhakiki ve sağlam temel taşı vazifesi görmüştür. Bütün devrimlerde olduğu gibi, harfdevriminde de amaç, Türk milletinin çağdaş batı medeniyetine daha kolay intibakını teminetmekti.Gerek harf devrimi sırasında, gerekse devrimden sonra halk kitlelerine yönelik genişbir okuma-yazma seferberliği başlatılmış ve sürdürülmüştür. Harf devriminin amacı, halkakolay öğrenebileceği, kolay kullanabileceği, basit ve sade bir bilgi aracı vermek; böylece,Atatürk'ün ilk hedef olarak belirlediği okur-yazarlığı yaymak ve halk arasında yaygın olanbilgisizliği kısa zamanda gidermek olmuştur.Nitekim harf devriminin üç ay gibi kısa bir sürede hazırlıkları yapılmış, yasaldüzenleme ise, bu hazırlıkları izlemiştir.“Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki HakkındaKanun”, 1 Kasım 1928'de kabul edilmiş; ardından, geniş halk kitlelerine okuma-yazmaöğretmek üzere“Millet Mektepleri”kurulmuş, Atatürk Millet Mektepleri Başöğretmeni ilanedilmiştir.I
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOne of the revolutions which was performed by Atatürk is the abolishment of the useof Arabic Letters and the acceptance of new Latin-originated letters. New alphabet hadbecome a milestone in the awakening of national culture. Just like all revolutions, the aim wasto make our nation adapt to modern civilization easier.During the revolution and after that, a wide range mobilization of literateness whichwas aimed at vast crowd of people, was initiated and maintained. The official reason for theRevolution of Alphabet was giving the nation, an easy to use and learn, simple and plainknowledge tool, and thus spreading the literacy and removing the ignorance which waswidespread thorough the nation, in a short time.As a matter of fact, the preparations for revolution were completed in a short timenearly in three months, and the legal arrangement followed. ?The Law About The Acceptanceand Application of Turkish Letters? was approved in 1 November 1928. Following this,?Schools of Nation? were founded in order to teach reading and writing to wide number ofpeople and Atatürk was chosen as The School Principal of these schools.I