Örgütsel başarıda örgüt kültürünün etkisi
Organization culture's effects on organizational success
- Tez No: 190926
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSNÜ KAPU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZETOrtak bir amaca sahip insanlar, hayatlarını bu amaç doğrultusunda oluşturulmuşörgütlerin içerisinde geçirmektedirler. Örgütlere insan yaşamının her safhasındarastlanılabilir. İnsanoğlunun yaşadığı ev, çalıştığı işyeri, katıldığı topluluklar, arkadaş gruplarıbirer örgüt biçimdir.Örgüt üyeleri tarafından paylaşılan temel değer, kural, inanç, davranış, simge, gelenek,alışkanlık ve benzeri öğelerden oluşan ve üyeler arasında iletişimi sağlayan bir kültürün varolması gerekmektedir. Organizasyon üyeleri arasında koordinasyonu ve etkileşimi sağlayanbu kültür, örgüt kültürüdür. Bir örgütte başarılı olunabilmesi ve verimin sağlanabilmesi içinörgüt kültürünün en üstteki örgüt liderinden en alttaki örgüt üyelerine kadar herkes tarafındankabul edilmesi ve ihmal edilmeden uygulanması gerekir.Özellikle 1980 li yıllardan itibaren işletmeler örgüt kültürünün önemini daha iyi anlamış,gelişen ve globalleşen dünyaya uyum sağlayabilmek ve varlıklarını sürdürebilmek için bukonuda araştırma-geliştirme çalışmaları yapmaya başlamışlardır.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, örgüt kavramı, örgütün tanımı,örgütlerin ortaya çıkış nedenleri, varoluş evreleri, türleri, amaçları ve hedefleri, ortaknoktaları, çevre ve insanla olan uyum ve ilişkileri ve son olarak ta örgütlerde iletişim konusuele alınacaktır.İkinci bölümde kültür konusu ele alınarak ; kültürün tarihçesi incelenerek tanımıyapılacaktır. Daha sonra kültür kavramının sınıflandırması yapılacaktır. Kültürün özellikleri,öğeleri, çeşitleri, fonksiyonları, etkileri ayrıntılı olarak incelenecektir. Daha sonra kültürünörgütteki ve örgüt yönetimindeki yeri ve önemi tartışılacaktır.Son bölümde örgütler açısından kültürün ne ifade ettiği incelenecektir. Örgüt kültürükavramının anlaşılabilmesi için tanımı, özellikleri, modelleri, yararları, unsurları, oluşumu,değişimi, ölçülmesi, önemi, diğer kavramlarla ilişkileri ve örgüt kültürü ile ilgili yaklaşımlarınişletmelerin varlığına olan katkıları karşılaştırmalı bir şekilde tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPeople, who have the common aims in life, spend their lives in organizations whichwere constituted for their aims. Organizations maybe come across during all the stages oflife. Homes that human beingslive, place of employment, attended comminity, a group offriends are some kinds of organizations.There must be a culture, composed of basic values, rules, believes, behaviours,symbols, traditions, habitutes and such elements which are shared by the members of theorganization and providing cummunication between those members. The culture, proviescoordination and interaction among the members of the organization, is the organizationalculture. To get success and to supply production in the organization, the organizationalculture ought to be accepted from topmost leader to the lowest level member.Especially, beginning from 1980?s, the business enterprises have understood theimportance of the organizational culture; to get adapted the world, getting developed andglobal, and to maintain, their existance they started to make Works on investigation anddevelopment.This workspace being with three parts. In first part, it will discussed organizationconcept, meaning of organization, the reasons of the organization?s emerges, existinginterphase, sorts, aims and goals, common points, relations and accordance withenvironment and humanbeings and finally comminications in organizations.In second part, it will discussed that the culture topic, culture?s history and meaning.Then it iwll labelled of culture?s concept. And culture?s charecteristics, entities, sorts,functions, effects will discussed detailed. And finally culture?s place of and importance inorganization and in organization management will discussed.In final part, it will discussed that what is the meaning of the culture for organizations.For the light of the organization culture concept, it will discussed that, meaning of theorganization culture meaning, characteristics, models, usages, entities, formation,alternation, estimation, importance, relationship with other concept and additive of theapproaches about the organization cultures to the organization?s existence.