Liberal sistemin özelleştirme argümanı (sebep ve sonuçları bağlamında eleştirel bir yaklaşım)
Privatization argument of liberal system (criticising approach with cause and result)
- Tez No: 190929
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METE CÜNEYT OKYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZETAvrupa'da feodal sistemin çözülmesiyle birlikte iktidarı ele geçirenburjuvazi, siyasi ve ekonomik yönden yeni bir egemenlik alanı oluşturdu.Liberalizm olgusu işte bu iki argüman etrafında biçimlenmiştir.Sınırlı bir devlet, serbest piyasa ekonomisi, bireycilik ve özgürlük gibitemel ilkeleri kendisine referans alan liberal doktrin, kısa zamanda büyük gelişmekaydetmiştir. Bu gelişenin sürdürülebilmesi için ve özellikle kamu kesimininekonomik alandaki rolünü daraltmak için yeni bir unsura ihtiyaç duyulmuştur. şte?özelleştirme? olgusu bu ihtiyacın doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.Bu çalışmada özelleştirme olgusu; amaçları, ortaya çıkardığı sorunlar,yöntemler ve ülke deneyimleri açısından ele alınmaktadır. Çalışmadaözelleştirmenin ekonomik gerçekliği ve gerekliliği yadsınamamakla birlikteözellikle yanlış uygulamalar ve çeşitli sorunlar üzerinde durulmaktadır. Kamuiktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmeleri bu anlamda büyük önem taşımaktadır.Özelleştirme politikalarının sonuçlarına bakıldığında, özellikle işgücüpiyasasında olumsuz etkiler yaşandığı görülmektedir. Kamu otoritesininetkinliğinin olumsuz etkilendiği özelleştirme süreci aynı zamanda ulusal güvenliğide tehdit etmektedir.kinci bölümün sonunda ise özelleştirme ile ilgili çeşitli ülke deneyimlerineyer verilmiştir. ngiltere, Almanya ve Fransa deneyimlerinden sonra ülkemizdekiözelleştirme süreci ve sonuçları ele alınmıştır. Çalışma özelleştirmeye yönelikteorik eleştirilerle tamamlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Liberalizm, Özelleştirme, Kamu ktisadiTeşebbüsleri, şgücü Piyasası, Serbest Piyasa Ekonomisi, Özgürlük, Bireycilik
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAs the feudal system in Europe had been comming to its end, Bourgeoisiethat took over the control, created a new way of management considering politicaland financial aspects. These two arguments structed liberalism.Referring to basic elements such as restricted governments, free marketeconomy, individualism and freedom, liberal doctrine improved in a short time. Inorder to continue with this improvoment and especially to limit the effects ofgovernments on financial area, a new element was required. As a result of thisrequirement, ?privatization? has come out.In this paper, privatization is taken up from the perspectives of targets,problems, methods and experiences countries.In this work, without neglecting economicalreality and requirement ofprivatization, particularly misapplications and some sort of problems are dealthwith. In this perspective, the privatization of State Owned Enterprises has greatimportance. If the result of the politics of the politics of privatization areconsidered, many negative effects, especially in labour market can be seen.Privatization process that affects public authority badly, also threatens nationalsecurity.In the last of the second part, some experiences of different countries arementioned. After explaining the experiences in England, Germany, France,process and result of privatization in our country are taken up. The Works relatedwith theoric criticals of privatization are completed.Key Words : Liberalism, Privatization, State Owned Enterprises, LabourMarket, Free Market Economy, Freedom, Individualism