Kara havacı pilotların iş doyum düzeyleri ve algılanan liderlik stillerinin iş doyum düzeylerine etkileri
Job satisfaction of army aviator and the effect of leadership stiyles on their job satisfaction
- Tez No: 190968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Dünyada geleneksel liderlik anlayışının en büyük rakiplerinden birisi,saniyede milyonlarca değişikliğe uğrayan“bilgidir. Günümüzde geleneksel güç barizbir şekilde kaybolmuştur. Bilginin kuramsal üretkenlikte gün geçtikçe önemiartarken, konumsal otoritenin geçerliliği sorgulanmaya başlanmıştır. Liderin de bugüç değişimi içerisindeki konumu, davranış biçimi de durumsallığın ötesindedönüşümcü bir niteliğe sahip olmasını zorunlu kılmıştır.Bu araştırmada, Kara Havacılık Sınıfında görev yapan pilotların algıladıklarıliderlik stilleri ile iş doyumları arasındaki ilişkinin düzeyinin tespit edilmesiamaçlanmıştır. Bununla birlikte, Kara Havacılık Sınıfında görevli aktif uçucu pilotlarile karargah ve kurumlarda idari kadrolarda çalışan pilotların iş doyum düzeyleri ileyöneticilerin liderlik stillerinin, personelin iş doyum düzeyleri ile arasındaki ilişki, işdoyum düzeylerinin bağımsız değişkenlerle karşılaştırılması, algılanan liderlik stilleriile bağımsız değişkenler arasındaki ilişki araştırılmıştır.Araştırmada iki değişik ölçek kullanılmıştır. Bu ölçeklerden ”Çok FaktörlüLiderlik Anketi“ (Multifactor Leadership Questionaire) toplam 36 soru ve 3 anafaktörden oluşmaktadır. ”Dönüşümcü Liderlik“ faktöründe; ”Karizmatik/ lham vericilider“, ”Entelektüel Uyarım“ ve ”Bireysel Destek“ faktörlerinden oluşan üç alt faktör,”Sürdürümcü Lider“ faktöründe; ”Ödüle bağlı“, ”Aktif ve Pasif“ olmak üzere 3 altfaktör ve ”Serbestlik Tanıyan Liderlik“ ana faktörlerinden oluşmaktadır. Uygulanandiğer ölçek ise ş doyum anketidir; Yönetim Biçimi, Çalışma Arkadaşları, şyeriÖrgütlenmesi, Çalışma Ortamı, Gelişme Olanakları ve Ücret ve Hizmet Avantajlarıalt boyutalarında genel iş doyumunu ölçen bir ankettir. Araştırmada elde edilensonuçlar SPSS.13.0 programında analiz edilmiştirYapılan analizler sonucunda,bağımsız değişkenler ve iş doyum düzeyleriarasında anlamlı farklar bulunmuş ve pilotların iş doyumları ile algıladıkları liderlikdavranışı arasında ”Dönüşümcü Liderlik“ boyutu ve alt faktörlerinde pozitif vegüçlü bir ilişki saptanırken, ”Etkileşimci Liderlik“ boyutu ve alt faktörlerindepozitif yönde daha az kuvvetli bir ilişki bulunmuştur. ”Serbestlik Tanıyan Liderlik"boyutu ile iş doyumu arasında negatif yönde bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the greatest rival for leadership perception in the world is changingInformation million times in a second. Nowadays traditional power has beendisappeared exclusively. The importance of information is increasing for officialproductivity. Authority's acceptability has been questioning. Leader's position in thischanging power and his attitudes has been compelled to have transforming thequalifıcation beyond contingency.In this research it was focused to determine the leadership styles perceived bypilots in Army Aviation and the level of the relation for job satisfaction. Besides this,pilot's general job satisfaction and its sub factor and their demographic variants;pilots perception of leadership styles; and depending on pilots perception ofleadership styles, between leadership styles and general job satisfaction, and its subfactor level of differences were examined.In this research, there had been used two different questionnaires. From thesequestionnaire“Multifactor Leadership Questionnaire”Multifactor leadershipquestionnaire include 36 questions and three main factors. Depending on three mainfactors there are three sub-factors named as“Transformational Leadership”; thereare three sub-factors named as“Charismatic-Inspirational Leadership”,“Intellectualstimulation”and“Individualized Consideration”. in the“Transactional Leadership”factor there are also three sub factor named as“Contingent Reward”,“Management-by Exception-active”,“ Management-by Exception-passive”and main factor of“Laissez-faire leadership”. Another questionnaire that was used was“ Jobsatisfaction Questionnaire”. include 64 questions and six main factors. These twoquestionnaires were applied participants and its results were analyzed in SPSS.13.0program.As a result of analyses, between job satisfaction of army aviators and theirperception of leadership behaviour, there was positive relation to“TransformationalLeadership”dimension and its sub-factors.“Transactional Leadership”dimensionand its sub-factors, there was less positive relation. Between“Laissez-faireleadership”dimension and job satisfaction there is negative relation.