12-19 yaş gençler için hip hop pantolon model tasarımlarının bilgisayar ortamında hazırlanması
Computer aided hip hop model desinging for 12-19 years old young people
- Tez No: 190967
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLŞEN ERENLER ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giyinme insanların vücutlarını tabiatın etkilerinden koruma ve örtünme duygusu ileortaya çıkmıştır. Zamanla ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte giyinme, ihtiyaçtan çok sosyalstatü belirleme de insan hayatının temel unsurlarından biri haline gelmiştir. Günümüzdeinsanlar içinde bulundukları gruba, yere ve zamana hatta seçtikleri müzik grubuna uygungiyimleri tercih etmektedirler. Bu durum modacıları çeşitli gruplar için farklı tasarımlarhazırlamak zorunda bırakmaktadır.Bu araştırmanın konusunu; günümüz gençleri tarafından tercih edilen hip hopgrubunun bol, rahat, hareket serbestliği sağlayan, tasarım ve üretim özelliği olan pantolonlaroluşturmaktadır. Hip hop pantolon üretimi yapan işletmelerin model ve tasarım birimlerininsorumluları ile görüşme tekniği yöntemi ile elde edilen veriler, tablolar halinde bulgularda yeralmıştır. şletme görüşmelerinden elde edilen bulgular temelinde, hip hop model tasarımlarıbilgisayar ortamında benzetim tekniği (simülasyon) kullanılarak hazırlanmıştır.Araştırma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş ve araştırmanınkonusunu oluşturan 12 - 19 yaş gençlerin gelişim özellikleri ve hip hop nedir, özelliklerinelerdir ve hip hop giyim tarzı ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca araştırmanınproblem durumu, alt problemleri, sayıltı, sınırlılıkları açıklanmıştır. Araştırmanın ikincibölümünde literatür özeti yer almaktadır.Araştırmanın üçüncü bölümünde, araştırmanın yöntemi, araştırma modeli, evren veörneklem, veri toplama teknikleri, verilerin analizi yer almaktadır.Araştırmanın dördüncü bölümünde, bulgu ve yorumlar yer almaktadır. Araştırmanınbeşinci bölümünde, araştırmanın sonuçları ve öneriler yer almaktadır. Elde edilen verileredayalı olarak yüzde değerleri en yüksek olan bulguların model tasarımları bilgisayarortamında Corel Draw, Speed Step, Tetra Cad programları kullanılarak benzetim tekniği(simülasyon) ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dressing has been arisen in antiquity due to protect human bodies? effects of natureand sense of clothing. Nowadays people prefer their clothes according to time, place, groupthat they belong and music group that they choose. This condition obliges the fashiondesigners to prepare different designs for various groups. Hip hop group?s loose, comfortable,shed-like pants that are preferred by nowadays young people compose the subject of thisstudy. It was met with companies that produce hip hop pants. Collected information isprepared in the computer environment by using simulation technique about Hip hop pantsmodel features.The study has five main sections. In the first section introduction, 12-19 age youngpeople growing properties that compose the subject of study, what was hip hop and propertiesof hip-hop and general information about clothing style of hip-hop exist. Besides problemcase of the study, sub problems, limited horizons and definitions are explained. In the secondsection of the study concerned publications and studies are found.In the third section of the study method and model of the study, universe andsampling, techniques of data collection and data analyze and evaluations are found.In the fourth section of study findings and comments are found. Interview resultsabout Hip-hop pants features are presented after interviews with companies. In the fifthsection of the study results and suggestions of the study are found.