Okul öncesi eğitim kurumları dış mekanlarının kaza unsurları açısından incelenmesi
Study of accident prone factors found in the outdoors of pre-school institutions
- Tez No: 191019
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP DEMİRİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETOKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARIDIŞ MEKANLARININ KAZA UNSURLARI AÇISINDANİNCELENMESİÇevik, M.SelcenYüksek Lisans, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi BölümüTez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Serap DEMİRİZKasım - 2007Bu araştırmanın amacı; okul öncesi eğitim kurumlarının dış mekanlarındaki kazaunsurlarını tespit etmektir. Okul öncesi kurumlaşmanın son yıllarda artmakta olduğuülkemizde mevcut okul öncesi eğitim kurumları dış mekanlarının değerlendirilmesi ve yeniyapılaşmalarda gerekli olan güvenlik önlemlerinin belirlenmesini sağlamak amacıyla buçalışma planlanmıştır. Çalışmanın bir boyutu da kurumlarda son üç yıl içinde görülenkazaların özelliklerinin belirlenmesini içermektedir.Araştırmanın örneklemine, Ankara ili merkez ilçeleri olan; Çankaya, Altındağ,Mamak, Keçiören, Sincan, Etimesgut, Yenimahalle ve Gölbaşı'nda faaliyet gösteren MEB veSHÇEK'e bağlı 35 özel okul öncesi eğitim kurumu alınmıştır. Veri toplama aracı olarakaraştırmacı tarafından geliştirilen anket formu yüzyüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır.Araştırma bulgularının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. AnalizlerSPSS 11.5 programı kullanılarak yapılmıştır.Araştırma sonucunda; özel okul öncesi eğitim kurumlarının dış mekanlarınınbelirlenen TSE standartlarının çok altında olduğu, kurumların dış mekan etkinlik alanı veekipman açısından yetersiz olduğu bulunmuştur.Son üç yılda kurumlarda meydana gelen kazaların yarısı düşmedir. 4-6 yaş grubuçocuklar ve bu grupta da daha çok erkekler kazaya maruz kalmaktadır. Kazada ilk müdahaleeden %80 oranında öğretmenlerdir.ABSTRACTSTUDY OF ACCIDENT PRONE FACTORS FOUND IN THE OUTDOORS OFPRE-SCHOOL INSTITUTIONSÇevik, M.SelcenGraduate Student, Department of Child Education and Development ThesisConsultant: Asst.Prof.Dr. Serap DEMİRİZNovember-2007Purpose of this study; to determine accident prone factors found in the outdoors of pre-school institutions. This thesis has been planned with the aim of evaluating outdoor premisesof existing institutions and also to provide new developing buildings with designatednecessary security measures to take when constructing. Determining the characteristics ofaccidents observed within the last three year period is also an important part of this study.Research samples, consist of 35 private pre-school institutions throughout Ankara'smain counties; Çankaya, Altındağ, Mamak, Keçiören, Sincan, Etimesgut, Yenimahalle andGölbaşı. These institutions operate under MoNE and SHÇEK. Means of collecting data wasrealized through the use of a survey form developed by the reasercher. Surveys wereconducted face to face. Analysis of collected data was interpreted with 0.05 significanca laval.SPSS 11.5 was used by the analyzer.Research findings; Outdoor premises of private pre-school institutions do not meetTSE requirements. Institutions outdoor activity area and equipment were found insufficient.50% of accidents occurred within the last three years are caused by falling. 4-6 agegroup children, mostly boys, are more accident prone. 80% of the time, the teacher is first tocome to the rescue.
Özet (Çeviri)
ÖZETOKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARIDIŞ MEKANLARININ KAZA UNSURLARI AÇISINDANİNCELENMESİÇevik, M.SelcenYüksek Lisans, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi BölümüTez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Serap DEMİRİZKasım - 2007Bu araştırmanın amacı; okul öncesi eğitim kurumlarının dış mekanlarındaki kazaunsurlarını tespit etmektir. Okul öncesi kurumlaşmanın son yıllarda artmakta olduğuülkemizde mevcut okul öncesi eğitim kurumları dış mekanlarının değerlendirilmesi ve yeniyapılaşmalarda gerekli olan güvenlik önlemlerinin belirlenmesini sağlamak amacıyla buçalışma planlanmıştır. Çalışmanın bir boyutu da kurumlarda son üç yıl içinde görülenkazaların özelliklerinin belirlenmesini içermektedir.Araştırmanın örneklemine, Ankara ili merkez ilçeleri olan; Çankaya, Altındağ,Mamak, Keçiören, Sincan, Etimesgut, Yenimahalle ve Gölbaşı?nda faaliyet gösteren MEB veSHÇEK?e bağlı 35 özel okul öncesi eğitim kurumu alınmıştır. Veri toplama aracı olarakaraştırmacı tarafından geliştirilen anket formu yüzyüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır.Araştırma bulgularının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. AnalizlerSPSS 11.5 programı kullanılarak yapılmıştır.Araştırma sonucunda; özel okul öncesi eğitim kurumlarının dış mekanlarınınbelirlenen TSE standartlarının çok altında olduğu, kurumların dış mekan etkinlik alanı veekipman açısından yetersiz olduğu bulunmuştur.Son üç yılda kurumlarda meydana gelen kazaların yarısı düşmedir. 4-6 yaş grubuçocuklar ve bu grupta da daha çok erkekler kazaya maruz kalmaktadır. Kazada ilk müdahaleeden %80 oranında öğretmenlerdir.ABSTRACTSTUDY OF ACCIDENT PRONE FACTORS FOUND IN THE OUTDOORS OFPRE-SCHOOL INSTITUTIONSÇevik, M.SelcenGraduate Student, Department of Child Education and Development ThesisConsultant: Asst.Prof.Dr. Serap DEMİRİZNovember-2007Purpose of this study; to determine accident prone factors found in the outdoors of pre-school institutions. This thesis has been planned with the aim of evaluating outdoor premisesof existing institutions and also to provide new developing buildings with designatednecessary security measures to take when constructing. Determining the characteristics ofaccidents observed within the last three year period is also an important part of this study.Research samples, consist of 35 private pre-school institutions throughout Ankara?smain counties; Çankaya, Altındağ, Mamak, Keçiören, Sincan, Etimesgut, Yenimahalle andGölbaşı. These institutions operate under MoNE and SHÇEK. Means of collecting data wasrealized through the use of a survey form developed by the reasercher. Surveys wereconducted face to face. Analysis of collected data was interpreted with 0.05 significanca laval.SPSS 11.5 was used by the analyzer.Research findings; Outdoor premises of private pre-school institutions do not meetTSE requirements. Institutions outdoor activity area and equipment were found insufficient.50% of accidents occurred within the last three years are caused by falling. 4-6 agegroup children, mostly boys, are more accident prone. 80% of the time, the teacher is first tocome to the rescue.