Türk bankacılık sektörünün Avrupa Birliği bankacılık sektörüne uyum süreci : Bu süreçte yapılan eğitim faaliyetleri ve bir alan araştırması
Harmonization process of the Turkish banking sector with the European Union banking sector : Training activities in this process and an area research
  1. Tez No: 191018
  2. Yazar: BURAK YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Avrupa Birliği içinde bankaların serbestçe faaliyet gösterebileceği bütünleşmişve rekabete dayalı bir piyasanın oluşması, bankacılık sektörü için temel amaç olarakkabul edilmektedir. Tek pazar programı; temel uyumlaştırma, karşılıklı tanıma vemerkez ülke denetim ve kontrolü gibi üç ilkeye dayanmakta ve Tek BankacılıkLisansı ile bankaların, birlik içerisinde istedikleri ülkede faaliyet gösterebilmelerisağlanmaktadır.Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında ortak bir bankacılık piyasasınınoluşturulması, Konsey Direktifleri ve Tavsiye Kararları ile büyük ölçüdegerçekleştirilmiş olmakla beraber her üye ülkede geleneksel bankacılık yapısındankaynaklanan farklılıklar bulunmaktadır.Türk bankacılık sektörü ile Avrupa Birliği ülkeleri karşılaştırıldığında, mevzuatbakımından önemli farkların bulunmadığı; rekabet edebilme konusunda ise Türkbankacılık sektörünün, eski üye ülkelere göre geride olduğu fakat yeni üye ülkeleregöre daha iyi olduğu anlaşılmıştır.Banka personellerine yönelik yapılan anket ile çalışanların Avrupa Birliğibankacılık sektörü ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıkları görülmüştür.Araştırmaya katılanların Türk bankacılık sektörünün Avrupa Birliğine uyumsürecinde kendilerine verilen eğitimleri yeterli bulmadıkları anlaşılmıştır. Fakatkatılımcıların %98'inin Türk bankacılık sektörünün Avrupa Birliğine uyum süreci ileilgili eğitim almak istedikleri anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Establishment of an integrated and a competition based market where bankscan freely function in the European Union is deemed as the basic objective in thebanking sector. Single market program is based on three principles such as basisharmonization, mutual recognition and central country supervision and control; andthe Single Banking License ensures that the banks can freely function in the Unioncountries, which they prefer.Although a common banking market among the European Union membercountries has been established to a large extent through the Council Directives andRecommendations, there are still differences which result from the traditionalbanking structure of each of the Member Countries.When Turkish banking sector and European Union countries are compared, itbecomes clear that there are insignificant legislative differences and that Turkishbanking sector is behind the old members while she is better than the new memberswith respect to competitiveness.It's been found out by the survey made on the Bank employees that they donot have sufficient information on the banking sector of the European Union. It's alsobeen understood that the participants think that the training provided within the scopeof the harmonization process of the Turkish banking sector with the European Unionis insufficient. However it's been found out that 98% of the participants are willing tobe trained on the harmonization process of the Turkish banking sector with theEuropean Union.