Anadolu güzel sanatlar liselerinde temel tasarım dersinin yaratıcılığa katkıları
Contribution of basic design courses on creativity
  1. Tez No: 191054
  2. Yazar: HATUN YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde verilen temel tasarım der-sinin, resim ve grafik derslerine yaratıcılık açısından katkısının belirlenmesi amaçlan-mıştır.Araştırma 2004-2005; 2005-2006 eğitim-öğretim yıllarında, Anadolu GüzelSanatlar Lisesi hazırlık sınıfı öğrencileri ve dokuzuncu sınıf öğrencileriyle yapılmış-tır. Hazırlık sınıfında temel tasarım dersi, dokuzuncu sınıfta resim ve grafik dersindeyapılan uygulamalar ele alınmıştır.Araştırmaların verilerini; öğrenci çalışmaları, gözlem, incelemeler ve yaratıcı-lığı değerlendirme kağıtları oluşturmuştur.Araştırmaya ilk olarak hazırlık sınıfında başlanmıştır. Öğrenci çalışmaları, be-lirlenen eğitim-öğretim süresince takip edilmiş gözlem ve incelemeler yapılmıştır.Öğrenciler, dokuzuncu sınıfa gelince resim ve grafik derslerinde yaptıkları uygulama-larda aynı şekilde gözlemlenmiş ve yapılan uygulamalar fotoğraflanmıştır. Ayrıca eği-tim ortamı da gözlemlenmiştir.Bu öğrenci çalışmaları, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümündenseçilen üç uzmanın görüşüne sunulmuştur. Belirlenen kriterlere göre öğrenci çalışma-ları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to show the contribution of basic design courses ondrawing and graphic courses in high schools of fine arts (Anadolu Güzel SanatlarLiseleri)This research was performed during the 2004-2005 and 2005-2006 educatio-nal years with the preparatory class and 1st class students of Ankara High School ofFine Arts. Applications in basic design courses for prep clases, and in drawing andgraphic courses, for 9th classes were examined.The outputs of this research involve the students? works, data obtained fromthe observations and evaluation sheets for creativity.The first stage of this research include the preparatory class studies.Throughout the educational year, students? works and educational enviroment wereobserved. As for the 9th classes students? works, done in drawing and graphic cour-ses, were taken in to consideration. The photographs of same sample students? workswere taken.This students? works were also avelmated by the experts chosen from the GaziUniversity, Department of Education of Fine Arts. The expert evaluated the students?works according to the determined criteria for creativity.In the study it is concluded that basic design courses in prep classes have posi-tive effects on students? creativity in drawing and courses.