Ortaöğretimde olumlu öğretmen davranışlarının öğrenci başarısına etkisine ilişkin öğrenci görüşleri(Konya İli Örneği)
Student nations about the effects of the positive behaviours of the teacher to the student's success in intermediate education
- Tez No: 191053
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma ? Ortaöğretimde Olumlu Öğretmen Davranışlarının ÖğrenciBaşarısına Etkisi ?ni belirlemek için yapılmıştır.Araştırma betimsel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Konu ile ilgiliolarak kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Öğretmenlerin olumludavranışlarının öğrenci başarısına etkisini belirlemek için araştırmacı tarafından 34maddelik bir anket geliştirilmiştir. Anket Konya ili Selçuklu merkez ilçesindeki üçfarklı okul türündeki 251 öğrenciye uygulanmıştır.Araştırmada öğrenci görüşlerinden elde edilen veriler işlenirken;Öğretmenlerin olumlu davranışları gösterip göstermediğinin analiziâ¢yapılmıştır.Olumlu öğretmen davranışlarının öğrenci başarısına etkisinin analiziâ¢yapılmıştır.Olumlu öğretmen davranışlarının öğrenci başarısına etkisinin cinsiyet veâ¢sınıf düzeylerine göre farklı olup olmadığı tespit edilmiştir.Araştırma sonucunda öğretmen davranışlarının öğrenci başarısını etkilediği,öğrencilerin en çok pekiştirme boyutundaki davranışlardan etkilendiği sonucubulunmuştur. Öğrenciler tarafından öğretmenlerinin değerlendirme boyutundakidavranışları gerçekleştirme derecesi düşük bulunmuştur. Araştırmanın sonuçlarıtartışılarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine the effect of positive teacher behaviours insecondary education on students? success.This research was materialsed with respect to descriptive scanning model. Anextensive literature review was done about the topic. By the researcher , a-34- itemquestionaire was developed to determine the effect of positive teacher behavious onstudents? success. This questionaire was applied on 251 students in 3 different typesof school in Selçuklu in Konya.While the data which gathered from the students? opinion was beinganalysed;It is analysed if teachers have ever shown positive behaviours.â¢ı is analysed if positive behaviours have had an effect on students? success.â¢t is determined if the effect of positive teacher behaviours has a differenceâ¢according to sex and level of classroom.At the and of the research it is found that teachers behaviours effect students?success, especially behaviours of the students at the dimension of consolidation. Bythe students?, their teacher?s realisation level of the behaviours in evaluation aspect isfound low. The results of the research are debated and suggestions are produced.