Hazır giyim işletmelerinde personel seçim tekniklerini, personelin işe yerleştirilmesini ve çalışma durumlarını belirlemeye yönelik bir araştırma
Research about indicating wich tehniqueis used to choose personnels, to evaluating how to place personnels in job and to evaluating pratices about personnel's work in the clothing industry
  1. Tez No: 191071
  2. Yazar: ESRA EVSİZLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
HAZIRG Y M ŞLETMELER NDE PERSONEL SEÇ M TEKN KLER N ,PERSONEL N ŞE YERLEŞT R LMES N VE ÇALIŞMA DURUMLARINIBEL RLEMEYEYÖNEL K B R ARAŞTIRMAYÜKSEK L SANS TEZHAZIRLAYANEsra EVS ZLERTEZ DANIŞMANIYrd. Doç. Dr. Emine TOPALOĞLUANKARA-2006ÖZETBu araştırmada, hazır giyim işletmelerinde, kullanılan personel seçim tekniklerininbelirlenmesi, personelin işe yerleştirilmesi ve personelin çalışmalarına ilişkin uygulamalarındeğerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırma, hazır giyim işletmelerinde uygulanan personel seçim tekniklerini,personelin işe yerleştirilmesini ve personelin çalışma durumlarını ortaya koymaya yarayanbetimsel çalışmadır. Bu araştırmada gerekli verileri toplamak için hazır giyim işletmelerindekipersonel müdürleri (personel müdürü ve genel müdür) ve personele (modelist, stilist, atölyeşefleri, pazarlama personeli) araştırmacı tarafından anket uygulanmıştır. Anket sorularınaverilen cevaplara göre elde edilen veriler değerlendirilerek frekans ve yüzdeleri alınmış,tablolar halinde sunulmuştur. Alt problemlerin testi aşamasında elde edilen verilere t-Testiuygulanarak regresyon katsayılarına ilişkin testler yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, Bursa il sınırları içinde bulunan hazır giyim işletmelerioluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Bursa Eğitimi Geliştirme Vakfı (BEGEV) 'nabağlı olan işletmelerden Random yöntemiyle seçilen 40 hazır giyim işletmesinin personelmüdürleri ve çalışan personeli oluşturmuştur.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, personel müdürlerinin personeli işletmeyeyerleştirirken nitelikli eleman aradıkları, hangi işe hangi personelin alınması konusunda bir önçalışma yaptıkları, personel seçimi sırasında adayları çeşitli aşamalardan geçirdikleri,psikoteknik yöntemleri uygulamaya çalıştıkları, psikoteknik yöntemlerden de en çok yetenektestlerini kullandıkları görülmüştür.Sonuç olarak; bu analiz sonuçları bize, tüm hazır giyim işletmelerinin, kaliteli ürünüretebilmeleri için personellerini tesadüfû değil daha bilinçli ve bilimsel yöntemlerle seçmelerigerekliliğini göstermektedir. Personel müdürlerinin de eleman ihtiyaçlarını karşılamakonusunda önemle durdukları ve eleman ihtiyaçlarını, ihtiyaç duyulan bölüme göre çeşitlişekillerde sağladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis research?s aim is to indicate wich technique is used to choose personnels, toevalvete how to place personnels in job and to avalvete practices about personnel?s work in theclothing industry.The research is beneficial work that describe techniques to choose personnel, how toplace personnels in job and in which situations they will work in the clothing industry. In thisresearch, personnel managers ( personel manager and general manager) and personnels (modelist, stylist, atelier chiefs, marketing personel), who Works in prepared clothes industry arequestioned by the researcher. According to answer, datums are evaluated and their frequencyand their percentage are taken into account. Then, a table is made that shows it. ? t? test is madeto the lower problem?s datums and also, tests are made about refresion coefficient.The research covers the clothing industries with in Bursa. The samplisation of theresearch has been done by ramdomly chosen 40 staff managers and personnel working forvarious industries bound to BEGEV.The reseorch shows that personel managers search for personnels who have high qualitywhile placing them to the job, personnel managers also work about which personnel shoul beplaced in which job before taking them to the job. Candidates should pass different steps to bechosen, as well. In addition personel managers try to carry out psycho-techniqueAs a conclusinn, this analysis? results show that each prepored clothes industries shouldchoose their personnels conciously and they should choose by using scientific technique to getproducts with high quality, they shouldn?t choose their personnels randomly. We see thatpersonel managers give importance to the issue about getting good member for their job, theyplace their members to the departmenta that a member is necessary.