The cognitive and cultural aspects of metaphor in the comprehension of columns
Sütünların anlaşılmasında mecazın idrak etmeye ilişkin ve kültürel ğörünüşleri
- Tez No: 191072
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı metaforların kültürel olarak olduğunu ve öğrencilerinokuma stratejilerini belirlemektir ve iki dilde verilen metaforların arasında benzerliğiolup olmadığını bulmaktır.lk bölüm çalışmanın geçmişini, amacını, problemini, metodunu vevarsayımını belirtmektedir.kinci bölüm eğretilemenin tarihi gelişimini sunmaktadır. Tarihi gelişim üçbölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm okuma anlamını anlatmaktadır.kinci bölüm metaforla ilgili her şeyi anlatmaktadır.Üçüncü bölüm kültürün ne olduğunu ve metaforun ve kültürün nasılbağlantılı olduğunu gösterir.Üçüncü bölümde, çalışmanın faydalandığı metodoloji, çalışmaya katılandeneklere, kullanılan araçlara ve verilerin nasıl toplandığına değinilerekaçıklanmıştır.Dördüncü bölüm öğrencilerden toplanan açıklamaları ve analiziniiçermektedirÇalışmanın genel bir sonucunu içeren beşinci bölümde, çalışmanın ana hatlarıözetlemekte, okumada metaforların önemine tekrar dikkat çekilmekte ve metaforanlamada ve yorumlamada yabancı dil öğretiminde önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out whether metaphors are culture specific and the typesof reading strategies students use while reading texts, also whether there is one-to-one correspondence between the meaning of metaphors assigned by languages.Chapter 1 presents the background to the study, problem, aim of the study, themethod and the assumptions of the study.Chapter 2 presents the review of literature which consists three parts.The first part presents reading comprehension.The second part presents everything about metaphor.The fird part presents what culture is and shows how culture and metaphors areconnected.In chapter 3, the methodology that the present study makes use of is explainedwith reference to the subjects that participated in the study, the instruments used, andhow data are collected.Chapter 4 includes the analysis and the interpretation of data collected from thestudents.Chapter 5, which is the conclusion part of this study, summarizes the study,further highlights the importance of metaphor in reading and discusses the importanceof metaphor understanding and interpretations for foreign language teaching.