Ortaöğretimde okuyan sporcu öğrencilerin ideal beden eğitimi öğretmeni profilini algılayabilme düzeyleri (Konya ili örneği)
The perception levels for the ideal physical education teacher's profile of the students engaged in sports attending high schools (Konya country sample)
  1. Tez No: 191070
  2. Yazar: ELİF KUŞÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ORTAÖĞRETİMDE OKUYAN SPORCU ÖĞRENCİLERİN İDEAL BEDENEĞİTİMİÖĞRETMENİ PROFİLİNİ ALGILAYABİLME DÜZEYLERİ(KONYA İLİ ÖRNEĞİ)ÖZETBu araştırma ?Ortaöğretimde Okuyan Sporcu Öğrencilerin İdeal BedenEğitimi Öğretmeni Profilini Algılama Düzeyleri? üzerine bir araştırmadır. Sporcuöğrencilerin ideal bir beden eğitimi öğretmenin nitelikleri hakkındaki görüşleri ilekendi okullarında görev yapan öğretmenlerin ne kadarının ne derece bu nitelikleritaşıdıkları incelenmiştir.Araştırma probleminin çözümlenebilmesi için gereksinim duyulan verilerintoplanmasında anket tekniği ve tarama yöntemi kullanılmıştır. Geçerlilik için,anketin geliştirilmesi aşamasındaki uzman görüşleri yeterli görülmüştür.geliştirilenanket 45 sporcu öğrenciden oluşan ön gruba uygulanmış ve SPSS'de her birmaddenin korelasyon değerleri bulunmuştur.bu çalışma sonucunda 6 madde anketformundan çıkarılmış ve 42 maddeden oluşan ankete son biçimi verilmiştir. Verilerfrekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapmalar halinde tablolaştırılmıştır.Anlamlılık düzeyleri Chi- kare, t-testi yöntemleri ile analiz edilmiştir.Bu araştırmaya göre:Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, sporcu öğrencilerin, kişilik vekişiler arası ilişkiler boyutunda verilen niteliklere, mesleki nitelikler olarak verilen vegenel öğretim yöntemleri ile ölçme değerlendirme diye iki alt boyutta verilenniteliklere göre daha yüksek beklenti içinde olduklarını göstermektedir.Sporcu öğrencilerin öğrenim gördükleri okul türüne göre, ideal bir bedeneğitimi öğretmeninde olması gereken niteliklere katılma derecelerine bakıldığında,kişiler arası ilişkiler hariç, diğer nitelik boyutlarına vermiş oldukları cevaplararasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır.Sporcu öğrencilerin öğrenim gördükleri okul türüne göre kendiöğretmenlerini değerlendirme derecelerine bakıldığında tüm nitelik boyutlarıbakımından, genel liseler ve meslek liselerinde öğrenim görmekte olan sporcuöğrencilerin, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ve Anadolu Öğretmen Lisesi'nde öğrenimgörmekte olan sporcu öğrencilere göre öğretmenleri hakkında anlamlı bir şekildedaha olumlu düşündükleri görülmektedirBu araştırmanın sonunda bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis is a research which is based on ?The perception levels for the idealphysical education teacher?s profile of the students engaged in sports attending highschools?.It was investigated that to what extent the opinions of the students engagedin sports about the qualifications of an ideal PE teacher and the qualifications of thePE teachers at their own schools have a similar characteristics.The survey technique and the scanning technique were used for gathering thedata which is needed for solving the reseach problem. Then, the survey developedwas applied to the fore group of 45 students engaged in sports and the correlationresults of each item in SPSS were found out. As a result of this study, 6 items wereleft out from the survey form and the survey consisting of 42 items was formed as afinal step. The data was presented on a table as a frequency, percentage, arithmeticalmedium and standard deviation. The level of meaningfulness was analysed with themethods of Chi- square and T- test.According to this research:The outcome figured out in the end of it indicates that the students engaged insports are in a higher expectation for the personal qualities and the qualities given inthe dimension of interpersonal relationships than the two sub- categories which arecalled as occupational knowledge and basic educational methods, and the testing&evaluation.When their agreement degree on the characteristics of an ideal PE teacheraccording to the types of schools that they attend- except from interpersonalrelationships- is considered that there was no difference among their answers to thedimensions of the other qualities.Considering that the type of the schools the students engaged in sports andalso the degree of the assesment about their teachers ,it was determined that thestudents in high schools & training schools have more positive thinking about theirteachers rather than the students in Anatolian, Science, and Anatolian TeacherTraining High Schools.At the end of this research some suggestions are presented.