Türk kamu yönetiminde etik değerlerden sapma ve yönetsel yozlaşma
Deviation of ethics values and administrative corruption in Turkish public administration
- Tez No: 191085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son yıllarda, önemli boyutlara ulaşan yönetsel yozlaşmaolgusu, ?etik? konusunu gündeme getirmiştir. Kamu yönetimi teorisinde,yönetimin hukuksal, örgütsel, ve mali boyutlarına ağırlık verilmesine karşın,etik boyutu oldukça ihmal edilmiştir.Türk toplumu, geleneksel bir toplum olma sürecindenuzaklaşarak modernleşmenin etkisine girmeye başlamış ve buna bağlıolarak yaşanılan ani değişimler sonucunda kamu yönetimi sistemi debirçok açıdan bu süreçten etkilenmiştir. Kendisini bu ani değişim sürecineadapte etmeye çalışan Kamu örgütü, nicel düzenlemelere ve biçime ağırlıkverirken, yapılan düzenlemelerin yöneten ve yönetilenlerce benimsenmesiise göz ardı edilmiştir. Bu etkenler sonucunda da, kamu yönetiminde etik,kurumsal bir kültür olmaktan uzak kalmıştır.Bu çalışmada, Türk Kamu Yönetimindeki etik değerlerdensapmalar ve yönetsel yozlaşmalar neden - sonuç ve çözüm önerileriboyutunda incelenmeye çalışılacaktır.Çalışma, dört temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde,?etik ve yozlaşma? kavramsal olarak incelenmektedir. kinci bölümde,yönetsel yozlaşmaların nedenleri değerlendirilecektir. Üçüncü bölümde,Türkiye'de görülen yönetsel yozlaşma şekilleri incelenecektir. Dördüncübölümde ise, Türkiye'de yönetsel etik ile ilgili normatif çerçeve, yapılançalışmalar ve düzenlemeler üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the phenomena of administrative corruption,which have increased dramatically, have brought the subject ?ethics? tothe agenda. In public administration, although judicial, organizational andfiscal dimensions of administration have been analyzed to a great extent,ethics has been very much neglected.Turkish society, has diverged from the process of becoming atraditional community, rather started to undergo the influence ofmodernization, and bound to this fact, Public Administration system hasbeen influenced as a result of these sudden changes in this process.While public organization, by itself, which has worked to adopt thisunexpected alteration processes has been emphasized to quantityregulations and shape, but making these regulations have not been takeninto consideration by governing and governed. As a result of the thesefactors, ethics of public administration has kept clear of a institutionalculture.In this work, deviations of ethics values and administrativecorruptions will be analyzed within the dimensions of their reasons, resultsand suggestions in Turkish Public Administration.This study, is composed of four main chapters. At the firstchapter, ?ethics and corruption? will be analyzed conceptually. In thefollowing chapter, the causes of administrative corruption will be evaluated.The third chapter will consist of an investigation on the types ofadministrative corruptions in Turkey. The final chapter will focus on the127studies and regulations on the normative frame related with theadministrative ethics.