Ülke riskinin finansal piyasalara etkisi
The effect of country risk on financial markets
- Tez No: 191086
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARSLAN YİĞİDİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZETUluslararası sermayenin rahatça dolaşabildiği dünya ekonomisiiçerisinde, ülkelerin birbirleriyle olan ilişkileri dünya ülkeleri içindebulundukları yere bağlıdır. Özellikle dünya çapındaki gelişmelere veuluslararası sermaye akımlarına önemli ölçüde etki edebilecek güçtekiülkelerin diğer ülkelerle olan ilişkilerde söz sahibi olduğu bilinen bir gerçektir.Günümüz dünyasında ülkelerin güçlü olup olmadığının belirlenmesi askerigüçten ziyade ekonomik ve politik güç olarak değerlendirilmektedir.Ekonomik ve politik gücün değerlendirilmesinde çeşitli kıstaslar vardır. Bunlararasında en önemlisi ülkelerin risklilik düzeyini gösteren kredi notlarıdır.Ülkelerin almış oldukları kredi notları o ülkenin ekonomik, politik ve sosyalyapısından hareketle belirlendiği için ülkelerin içinde bulundukları durumuifade etmede kullanılan en iyi araçtır.Günümüzde ülkeler birbirleri ile olan finansal ilişkilerini karşı ülkelerinalmış oldukları kredi notuna göre değerlendirmektedirler. Dünyada dışakapalı ülkelerin yıkıldığı, serbest piyasa ekonomisinin önem kazandığı birdönemde, ülkelerin birbirleriyle olan ilişkilerinde söz sahibi olmaları vegüvenirliklerinin yüksek olması gerekliliği, yani ülke riskinin düşüklüğü, artıkherkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu çalışmada ülke riski ele alınmış veülke riskinin nasıl ölçüldüğü ve Türkiye'nin ülke risklilik durumunda hangikonumda olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn the world of economy which international capital can flow easily, therelationship among countries depends on their position each other.Especially, it is known that the countries which effect to a great degreehappenings and international capital flows in the world arena. In our world,determining powerty of countries is assumed as economic and politic powerrather than military power. There are some various criterion in thedetermining economic and politic power. Among them, the most importantone is credit scores which shows level of risk of the countries. Credit scoresgiven countries are quantified through economic, politic and social structure.So, the credit scores are the best method expressed stuation of countries.Today, countries have evaluated the finacial relationshipamong themaccording to other countries that given credit scores. In the period thatcountries which have close economy lost their credibility and free marketeconomy become more important. It is clear that necessity of high credibility,that is low country risk, is the main problem.In this study country risk was researched, and, it is evaluated that howcountry risk is measured and where Turkey is from the point of view countryrisk.