Plevne müdafaası
The defence of Plevna
  1. Tez No: 191090
  2. Yazar: HAKAN SEYFETTİN YÜKSELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
1877 - 1878 Osmanlı - Rus Harbi ve bitiminde imzalanan BerlinAntlaşması, Osmanlı Devleti'nin parçalanma ve dağılma merhalelerinden enönemlisini teşkil eder. 1853-1856 Kırım Harbi'nde aldığı yenilgi üzerine birmüddet yayılmacı politikasına ara veren Rusya, bir süre sonra OsmanlıDevleti'ni parçalamak hevesine tekrar kapılmıştır. Balkanlar'da uyguladığıPanslavizm propagandalarının bir sonucu olarak başlayan: HersekAyaklanması, Bulgar Ayaklanması ve Sırp, Karadağ - Osmanlı Savaşı'nıbahane ederek, 23 Nisan 1877 tarihinde Osmanlı Devleti'ne savaş ilanetmiştir. Savaşın ilanıyla birlikte Ruslar, Romanya üzerinden Balkanlara veKafkaslardan Doğu Anadolu'ya doğru ilerlemeye başlamışlardı.Savaş ilan edildiğinde Vidin'de bulunan Osman Paşa, 13 Temmuz1877'de 12.000 kişilik ordusuyla Vidin'den hareket ederek, 19 Temmuz 1877tarihinde Plevne'ye varmıştır. Plevne'de Rus ve Osmanlı kuvvetleri arasında;20 Temmuz 1877, 30 Temmuz 1877 ve 7-12 Eylül 1877 tarihlerinde üçbüyük muharebe meydana gelmiştir. Bu muharebelerde Osman Paşa,kendisinden sayıca ve silahça çok üstün olan Ruslara ağır kayıplarverdirerek, Balkanlar'daki Rus ilerlemesini durdurmuştur. Aldıkları ağırmağlubiyetler üzerine Ruslar, Plevne'nin bir hücumla alınamayacağına kararvererek, kasabayı kuşatmışlardır. 28 Ekim 1877'de başlayan kuşatma,Osman Paşa'nın -her hangi bir yardım alamaması üzerine- 10 Aralık 1877tarihinde giriştiği kuşatmayı yarma girişimine kadar devam etmiştir. OsmanPaşa'nın 10 Aralık 1877'de giriştiği hareket başarısız olunca, 30.000'e yakınOsmanlı Askeri teslim olmak zorunda kalmıştır.Osman Paşa, Rusları Plevne önlerinde, 145 gün boyunca tutarak1877 - 1878 Osmanlı - Rus Harbi'nin seyrini değiştirmiştir. Plevne Müdafaasısavaşın yalnızca bir cephesinde cereyan etmiş olmasına rağmen, Ruslarıfiziki ve ruhi bakımdan yıprattığı gibi, Avrupa devletlerinin savaşa bakışını dadeğiştirmiş, dolayısıyla Rusların İstanbul üzerine girişeceği bir hareketiengellemiştir.
Özet (Çeviri)
Berlin Treaty, which was signed at the end of Ottoman-RussianWar(1877-1878) has been regarded as one of the key factors which let to thecollapse of Ottoman Empire.After its defeat in Kırım war, Russia left its policyfor dominition just for a while.However, very soon, Russia started to stimulatehis former policy concerning its will to divide the Otoman Empire. As a result ,Russian declared war agains the Ottoman Empire in 1887 trying to justify thewar with Hersek and Bulgarian Revolts and the war between the OtomanEmpire and Sirbian and Montenegro with the beginning of the war.Russiansstarted to enter through the Balkans over Romanian and eastern Anatoliaover Caucasus.Osman Pasha, who was in Vidin when the war was declared, arrivedin Plevne(Plevna, Pleven) in 19 July,1877.In Plevne, there occured 3important wars in 20 July 1877, 30 July 1877 and 7-12 Sept 1877. In thesewars, Osman Pasha achieved to have the Turkish army counter attack theRussians, therby stopped the Russian progress in the Balkans. After thisincident, the Russians decided to besiege the town in 28 Oct 1877. TheRussian attacked to besiege produced its results and 30 000 Ottomansoldiers had to surrender due to the lack of support and assistance from theEmpire.Osman Pasha changed the course of 1877-1878 Ottoman-RussianWar, since he managed to stop Russians for 145 days. Plevne counter attack(or protection) gave a harm to Russians physically and psychologically. Italso influenced European countries point of view concerning the war and asa result it prevented Russians posible attacks to İstanbul.