Siyasal kampanya sürecinde medya ve siyasal reklamcılığın rolü
During political campaign the role of the media and political advertising
- Tez No: 191089
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZER TÜRKÖNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Advertising, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Siyasal kampanyalar, iktidara aday olan siyasal parti ve liderlertarafından seçmenlere ulaşmak ve onları ikna etmek amacıyla yürütülenkarmaşık ve yoğun iletişim uygulamalarını içermektedir. Günümüzdeprofesyonel bir iş alanı haline gelmiş olan siyasal kampanya planlaması veuygulaması daha çok sık görülmektedir.Siyasal seçimlerde bütün kampanya yöneticileri seçmenleri kendipartileri veya adayları hakkında bilgilendirmeye, onarlı ikna etmeye vedesteklerini kazanmaya çalışmaktadır. Seçmenler siyasal partiler arasındatercihte bulunurken kendilerine sunulan alternatifler arasındaki benzerliklerideğil, farklılıkları göz önüne alarak bir değerlendirme yapmakta ve karavermektedir. Bu nedenle siyasal kampanya yöneticileri mesajlarınıseçmenlerin niçin başka adayları değil de kendi adaylarını tercih etmelerigerektiğini vurgulayacak şekilde tasarlamalıdır.Siyasal kampanyalarda bütün seçmenler hedef kitle olarak seçimlerinsonuçları açısından son derece önem ve önceliğe sahip değildir. Çünkübütün seçmenleri tatmin edecek mesajlar üretmek, farklı noktalarda vedeğişik çıkarları olan, hatta toplumda birbirine zıt olan kutupları mutlu edecek,onların desteğinin alınmasını sağlayacak mesajlar bulmak kolay değildir. Bunedenle kampanya yönetimi, iktidara gelmek için desteğinin kazanılmasıgereken seçmen kitlelerinin kimlerden oluştuğunu belirleyerek mesajlarını,stratejilerini ve taktiklerini saptamalı; hangi kitle iletişim yönetimini, hangi kitleiletişim araçlarını, ne tür bir zamanlama stratejisiyle kullanması gerektiğiniçok iyi planlamalıdır.Siyasal kampanya çalışmaları, klasik kampanya dönemimdekilerinaksine çok pahalı, düzenli ve ölçülü olarak yapılması gereken çalışmalardır.Teknoloji ve küresel gelişmeyle birlikte gelişmiş ülkelerle paylaşım ,oralardaki gelişmeleri takip etme imkanıyla birlikte ve kendi ülkemizde yeniyöntem ve teknikler kullanılmaya başlanmıştır.Kitle iletişim araçlarını etkin ve verimli olarak kullanılması siyasal kampanyastratejisinde yeni bir dönem açmıştır.Yazılı basının yanında siyasal reklamfilmleri,televizyon, internet vb. araçlar siyasal reklamcılıkta daha geniş hedefkitlesine ulaşma imkanı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Political campaigns entail complex and concentrated communicationapplications executed by the political parties and leaders, who are candidatesfor coming to power, in order to reach and convince the voters. Today,political campaign planning and implementation, which has become aprofessional branch of business, is seen more frequently.All campaign managers aim at informing the voters regarding theirparties or their candidates, and convincing and gaining the support of thevoters. When making a preference among political parties, the votersevaluate and reach a decision on the basis of the differences rather than thesimilarities of the parties. Thus, the political campaign managers must devisetheir messages to emphasize why the voters should prefer their candidateover the other candidates.All voters are of great importance and priority as the target mass interms of outcome of the elections. Because it is not that easy to createmessages that shall satisfy all voters and make everyone at different pointsand with different interests, including those with conflicting interests, happyand to win their support. For this reason, campaign management shouldidentify the individuals forming constituent mass, of which the support isrequired to come to power, and determine the strategies and tacticsaccordingly; and should plan thoroughly the mass communication methodsand mass communication means to be used along with the timing strategy tobe applied.On the contrary to the classical campaign period, political campaignworks are very expensive processes, which need to be realized in a plannedand measured manner.New methods and techniques are being implemented in our countrywith the possibility of sharing with developed countries and following thedevelopments in said countries in line with the technological and globaldevelopments.Effective and productive use of mass communication means hasopened a new era in political campaign strategy. Political advertisementfilms, television, internet etc. means have provided access to a broadertarget mass in political advertising in addition to the printed media.