Türkiye için faiz oranı reaksiyon fonksiyonu ve taylor kuralı: Eşbütünleşme yaklaşımı
Interest Rate Reactıon Functıon and Taylor Rule for Turkey: Coıntegratıon on Approach
- Tez No: 191097
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETTÜRK YE Ç N FA Z ORANI REAKS YON FONKS YONU VE TAYLOR KURALI:EŞBÜTÜNLEŞME YAKLAŞIMIDilara ErtuğSon dönemlerde fiyat istikrarının sürdürülebilir büyüme ve istihdam artışının önkoşulu olduğu genel olarak kabul görmüş ve bir çok merkez bankası fiyat istikrarıhedefine odaklanmıştır. 1990'lı yıllardan itibaren enflasyon hedeflemesi çoğu merkezbankası tarafından resmi olarak yürütülen bir hedefleme stratejisi haline gelmiştir.Türkiye'de de 1999 yılında itibaren enflasyon hedeflemesi rejimi sürekligündemde olmuş, 2002-2005 yılları arasında uygulanan istikrar programı örtükenflasyon stratejisi olarak nitelendirilmiş ve 2006 yılında açık enflasyonhedeflemesine geçilmiştir.TCMB'nin, kısa vadeli faiz oranlarını temel para politikası aracı olarakkullanması ve faiz kararlarını Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarında yapılandeğerlendirmeler ışığında oluşturması, faiz oranını belirlerken Taylor tipi bir kuralıtakip edip etmediği konusunu gündeme getirmiştir.Bu çalışmada TCMB'nin para politikası kararlarının daha iyi anlaşılabilmesiamacıyla Taylor tipi bir kuralın varlığı farklı dönemler itibariyle sorgulanmış veanalizlerde verilerin zaman serisi özelliklerini de dikkate alan Eşbütünleşik VektörOtoregresyon yöntemi kullanılmıştır. Analizde kullanılan iki farklı dönemde farklıbulgular gözlenmiş, bir para politikası olarak enflasyon hedeflemesinin etkinliğiölçülmüştür. TCMB'nin para politikasını belirlerken fiyat istikrarının yanısıra büyümeve istihdamı da dikkate aldığı ve faiz oranlarını belirleme davranışının ancak 2000yılından sonraki dönemde enflasyon hedeflemesi ile tutarlı hale geldiği sonuçlarınaulaşılmıştır. Ayrıca çalışma Taylor kuralına göre para otoritesinin para politikasınıbelirlerken dikkate aldığı değişkenlerden biri olan üretim açığının ülkeninekonomisinin dinamiklerini yansıtıcak şekilde tahmin edilmesi gerekliliğine dikkatçekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINTEREST RATE REACTION FUNCTION and TAYLOR RULE for TURKEY:COINTEGRATION APPROACHDilara ErtuğIn recent years it has been widely accepted that price stability is a preconditionfor sustainable economic growth and increase in employment. Therefore mostCentral Banks are focused on price stability target. Starting from 1990s inflationtargeting became an official policy for most of the Central banks.Since 1999 inflation targeting policy has been an important issue for Turkey.Stability program which was applied between 2002-2005 was called as implicitinlation strategy. The Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) adopted aninflation targeting regime starting in January 2006.This brought up CBRT?s polices to use short-term interest rates as a mainmonetary policy tool, to take interest rate decisions in the light of discussions andevaluations done during the Monetary Policy Commity meetings. and to whether ornot to use Taylor type of rule to set target interest rate.In this study, in order to understand CBRT?s monetary policy decisions,existence of Taylor type rule is examined for different time periods and CointegratedVector Autoregression method which takes into account of data?s time seriescharacteristics is used. Different results are found for two different time periodscovered in the study and inflation targeting?s efficiency was observed as a monetarypolicy tool. It is observed that while CBRT sets its monetary policy it takes intoaccount growth and employment in addition to price stability, and only after year 2000its behavior of setting interest rate can be consistent with inflation targeting. Moreoverthe study draws attention to the requirement that estimation of the output gap, avariable taken into consideration by the monetary authority while determining themonetary policy, should reflect the dynamics of the country?s economy