Türk tekstil sektörünün AB pazarındaki rekabet gücü
Competition of the Turkish textile sector in EU market
  1. Tez No: 191098
  2. Yazar: MEHMET TURAN TAŞLIÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLEN ELMAS ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZETTürk tekstil sektörünün Avrupa Birliği pazarındaki rekabet gücününanaliz edildiği bu araştırmada tekstil ve hazır giyim sektörünün tarihselperspektifi incelenmiş, AB pazarındaki rakip ülkelerle karşılaştırmalı olarakrekabet gücü değerlendirilmiş, yapılan analizle Türk tekstil sektörününrekabet gücüne sayısal bir çerçeve kazandırılmaya çalışılmıştır.En önemli dış ticaret kalemlerinden biri olan tekstil ve hazır giyimsektörünün AB yolundaki ilerleme sürecinde, mevcut rekabet gücünün tespitive artırılması ülke ekonomisinin geleceği için de önem arz etmektedir.2005 yılında kotaların kaldırılması sonucu oluşan yeni rekabetortamında sektörün perspektifini çizen bu çalışma güncel verileri içermesi veülke performanslarını tek tek ele alması yönüyle diğer çalışmalardanfarklılaşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde sektörün tarihsel gelişimi ayrıntılı olarakele alınmıştır. İkinci bölümde maliyet unsurları ve dış ticaret performansıincelenmiştir. Son bölümde ise sayısal bir analiz yardımıyla Türkiye ve ABülkelerinin sektördeki rekabet gücü tespit edilmeye çalışılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre Türkiye, rekabet gücü azalma trendindeolmasına rağmen, tekstil ve hazır giyim sektöründe diğer ülkelere göre dahaüstün bir rekabet gücüne sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this research that competition of the Turkish textile and clothingsector in EU market has been analyzed; the historical perspective of textileand clothing sector has been reviewed, competition of sector has beencomparatively evaluated and analyzed by the rival countries in EU market.It has been tried to give a numerical frame to competition of theTurkish textile and clothing sector. It is extremely important that determiningand improving the competition of Turkish textile and clothing sector in theperiod of EU integration process.This research framing perspective of the sector, in the newcompetition conditions that emerged as a result of the abolishment of thequotas, is differentiated from its similar researches in terms of containingcontemporary statistics and reviewing performances of the countries one byone.In the first section of research, the historical development of the sectorhas been evaluated in details. In the second section, components of costsand foreign trade performance have been reviewed. In the last section ofresearch, it has been tried to determine the competition of Turkey and theother EU countries by the help of a numerical analysis.It has been found out that Turkey?s competition is superior to othercountries, although it has a decreasing trend.