Sokağın yoksun çocukları üzerine sosyolojik bir analiz: Ankara örneği
A sociological analize regarding deprived childrens in the street: Example of Ankara
  1. Tez No: 191100
  2. Yazar: SAİM CAN BERİTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUNA BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Public Administration, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZETYoksulluk ve gecekondu yaşamı, özellikle çocuklar için riskli ortamlarınoluşmasına ve çocukların bu bağlamda sokağa yönelmesinde önemli roloynamaktadır. Ekonomik yetersizlikler, çocukları aile bütçesine katkıda bulunabilmekamacıyla, erken yaşta çalışmaya itmektedir. Yasaların çocukların çalışmasınıyasaklaması nedeniyle, bu çocuklar saatler boyu kendi iradeleri dışında sokaktaçalışmak zorunda kalmakta ve bu bağlamda marjinal-yasadışı işlere yönelmeeğilimi göstermektedirler.Bu çalışmanın temel amacı, şehir merkezinin dışında yer alan, kentin tüm altve üst yapılarından asgari derecede yararlanabilen, her türlü riske açık bölgelerolarak nitelendirilen gecekondularda yaşayan çocukların, sokağa yönelme riskitaşıma ihtimalini belirlemek ve sokaktaki yaşam durumlarını betimlemeye çalışmaktır.Ankara İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı çocuk ve gençlik merkezlerinin yanısıra Ankara'nın Ulus, Kızılay ve Bakanlıklar'ı içeren-sokakta çalışan çocuklarınyoğun olarak bulundukları-hatlarda gerçekleştirilen incelemeler sonucu 45 çocuklave 20 aile ile görüşülmüştür. Veriler, çocuklar ve yetişkinler için ayrı düzenlenengörüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın bulguları, yoksul gecekonduailelerinin kentlileş(e)memesinin ve buna ek olarak ta ekonomik zorluklarıaşamamalarının aile içi çözülmeleri körüklediği bu bağlamda da çocukların üzerindenkalkan kontrol mekanizmasının, sokağın çocuk için birer cazibe merkezi halinialdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPoverty and living in squatter housing play an important role in creation of risk-bearing environments particularly for children, and in orientation of same to streets.Economical insufficiencies impel them to early employment in order to be able tocontribute to family budget. However, these children have to work in streets for hoursinvoluntarily, and exhibit tendency of orientation to illegal works due to the workingbanns in streets of children introduced by laws.The main objective of this study is to determine the possibilities of risks oforientation to streets of the children living in slum areas which are located in out ofurban districts, benefited from infra- and superstructures of city in minimum, anddescribed as the areas opened to any and all risks, and to depict their livingconditions in streets. Interviews were made with 45 children and 20 families as aresult of investigations realized in the areas at Ulus, Kızılay and Bakanlıklar in linewith the centers for children and youth connected with the Provincial Directorate forSocial Services of Ankara where children work on the streets. The findings of studyshow that in-family disengagements are encouraged by the families living in squatterhousing which cannot become urbanized, and additionally overcome economicaldifficulties, and that the control mechanism in this context removed over childrenmakes streets an attractive centre for children.