Türkiye'de vergi gelirleri ile vergi denetimi arasındaki nedensellik ilişkisi
The causality between tax revenues and tax auditing system in Turkey
- Tez No: 191109
- Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR KILIÇKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tezin Adı: TÜRKİYE'DE VERGİ GELİRLERİ İLE VERGİ DENETİMİARASINDAKİ NEDENSELLİK İLİŞKİSİYazar Adı: Serdar AYTEKİNÖZETVergi gelirleri ile vergi denetimi arasında yakın bir bağıntı bulunmaklabirlikte nedensellik ilişkisi tam olarak açıklığa kavuşturulmamıştır. Buaraştırmanın amacı da, bu kavramları çeşitli yönleriyle ele alarak incelemek,kaynaklanan sorunlar ve bunların çözüm önerileri üzerinde durmaktır.Araştırmanın temel amacı ise vergi gelirleri ile vergi denetimi arasındakinedensellik ilişkisini açıklamak ve nedenselliğe değinmektir.Araştırmada, Granger Nedensellik testi ile vergi gelirleri ile vergidenetimi arasında nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Granger Nedensellik testibir tahmini değil bir nedenselliği ortaya koyduğu için değişkenlerindurağanlıkları test edilmiştir. Durağanlığı test etmek amacıyla ADF(Augmented Dickey-Fuller) birim kök testi uygulanmıştır. Birim kök testisonuçlarına göre değişkenlerin kesişim katsayısı ve trend düzeyde durağanoldukları görülmüştür.Granger Nedensellik testi sayesinde vergi gelirleri ile vergi denetimiarasında güçlü bir nedensellik olduğu ortaya konulmuştur. Vergi denetimivergi gelirlerinde artışı sağlayacak en önemli faktördür.
Özet (Çeviri)
Thesis Name: The Causality between tax revenues and tax auditing systemin Turkey.Author Name:Serdar AYTEKİNABSTRACTNo matter how strong the correlation that connects the tax auditingand tax revenues is, the principle of causality between these two concepts isstill not clarified. This study aims to examine these concepts thoroughly withall their aspects and thus provide solutions to the problems stemming fromthem. The main goal of this study is to explain the principle of causalitybetween tax revenues and tax auditing and thereby explicate causality.Granger Causality Test and the law of causation between the taxrevenues and tax auditing were examined in the study. As Granger?s test forcausality displays a causal relation instead of a presumption, the coherenceof the variables had been tested. In order to assess the coherency the ADF(Augmented Dickey-Fuller) unit root test was applied. As a result of the unitroot test, it was seen that the variables were stationary both in the trend leveland at the intersecting quotient.By means of the Granger Causality test the goal of the research havebeen attained. Owing to the tax auditing system an increase in tax revenueshas been provided.