Türk vergi sisteminde vergi incelemelerinin hukuki mahiyeti ve vergi gelirleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of tax inspections in terms of legal connection and tax revenues in the Turkish tax system
  1. Tez No: 927564
  2. Yazar: NESRİN FIRAT ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK AKDOĞAN GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Vergi, tarihsel süreç içerisinde devletlerin temel gelir kaynaklarından olmuş ve önemi her geçen gün artmıştır. Bu denli önemli bir finansman kaynağının eksiksiz ve adaletli bir şekilde toplanması gerekmektedir. Vergi denetimi kayıt dışılığın önlenmesi ve vergi gelirlerinin zamanında tahsil edilmesinde etkili olan en önemli araçlardandır. Türk Vergi Sistemi gibi beyan esasına dayanan ve mükelleflerin elde ettikleri gelirleri kendilerinin beyan ettiği vergi sistemlerinde, etkin bir denetim mekanizmasının olması şarttır. Türkiye' de vergi denetimi Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yer alan“Vergi Denetim Kurulu”ile“Gelir İdaresi Başkanlığı”vasıtası ile yürütülmektedir. Vergi idaresinin 2000-2023 yılları arasındaki denetim faaliyetlerine ilişkin niceliksel sonuçlar içeren ve söz konusu yıllar içerisinde yaşanan değişimlerin vergi gelirleri üzerindeki etkilerinin ele alındığı çalışmada, vergi denetiminde etkinliğin sağlanamadığı durumlar ve olası nedenleri üzerinde durulmuştur. Çalışmada vergi denetiminin en etkili ve kapsamlı yöntemi olan vergi incelemeleri ve vergi inceleme sürecine ilişkin hukuki mevzuat ayrıntıları ile ele alınmış, vergi incelemeleri özelinde tespit edilen ve vergi denetimin etkinliğine ilişkin fikir veren sayısal veriler tablolar ve grafiklerle değerlendirilmiştir. Vergi inceleme faaliyetleri çerçevesinde elde edilen verilerin vergi gelirleri yönünden değerlendirildiği ve OECD ülkeleri ile karşılaştırmaların yapıldığı çalışmada; vergi idaresi, mükellefler ve toplumsal yapıdan kaynaklanan faktörlerin Türkiye' deki vergi denetiminin etkinliği üzerinde nasıl değişimler yarattığı açıklanmış ve etkin bir vergi denetimi için gerekli olan hususlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax has been one of the main sources of income of states throughout history and its importance has increased day by day. Such an important financial resource must be collected completely and fairly. Tax audit is one of the most important tools effective in preventing informality and collecting tax revenues on time. In tax systems such as the Turkish Tax System, which are based on declaration and where taxpayers declare their income themselves, it is essential to have an effective audit mechanism. Tax audit in Turkey is carried out by the“Vergi Denetim Kurulu”and the“Gelir İdaresi Başkanlığı”within the Ministry of Treasury and Finance. It contains numerical results regarding the audit activities of the tax administration between 2000 and 2023. And in the study, which discussed the effects of the changes experienced in these years on tax revenues, the situations and possible reasons for which tax auditing was not effective were also emphasized. In the study, tax audits, which are the most effective and comprehensive method of tax auditing, and the legal legislation regarding the tax audit process are discussed in detail. Numerical data determined specifically for tax audits and giving an idea about the effectiveness of tax audits were evaluated with tables and graphs. In the study, the data obtained within the framework of tax inspection activities were evaluated in terms of tax revenues and comparisons were made with OECD countries; It is explained how factors arising from the tax administration, taxpayers and social structure create changes on the effectiveness of tax auditing, and the necessary issues for an effective tax audit are suggested.