Yeni ufuklar dergisi üzerinde bir inceleme
A survey upon the new horizons review
  1. Tez No: 191110
  2. Yazar: AYŞE TAYLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAYAHAN ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 541
Özet
?Yeni Ufuklar Dergisi Üzerinde Bir nceleme? isimli tezimizde Ufuklarve Yeni Ufuklar Dergisi'nin serüvenini değerlendirmeye çalıştık.UfuklarDergisi Şubat 1952'de Orhan Burian ve Vedat Günyol'un gözetiminde vedenetiminde Yücel Dergisi'nin bir uzantısı olarak çıkmaya başlamıştır. 14sayı çıktıktan sonra Orhan Burian vefat etmiştir. Derginin tüm sorumluluğunuüstlenen Vedat Günyol, derginin başına bir ?yeni? sözcüğü ekleyerek YeniUfuklar adıyla dergiyi çıkartmayı sürdürmüştür. 1976 yılına kadar YeniUfuklar adıyla çıkan dergi 275. sayısıyla okuyucularına veda etmiştir.YeniUfuklar, 1952'de ?Aylık Sanat-Fikir Mecmuası? olarak çıktığı yoluna 1960'tansonra ?Eleştiri-Deneme Dergisi? olarak devam etmek istemiş ancak kısa süresonra eski haline dönmek zorunda kalmıştır.Çeyrek yüzyıla yakın yayın hayatında Yeni Ufuklar pek çok şair veyazara sayfalarını açmış, edebû hayatımızdan sosyal hayatımıza kadarhemen her konudaki yazılarıyla düşünce ufkumuzu genişletmiştir. Aynızamanda yeni yetişen şair ve yazarları destekleyerek kendisinden sonragelen edebû muhitlerin oluşmasına da öncülük etmiştir.Yeni Ufuklar, yönünüBatı'ya çeviren bir dergi olmuştur daima. Batı'daki gelişmeleri yakından takipeden Orhan Burian ve Vedat Günyol, Batı uygarlığının temelini oluşturan veBatı'da Rönesans'ı hazırlayan hümanizm akımından etkilenmiş ve Türkiye'yehümanizmi getirmeyi amaçlamışlardır. ?Varoluşçuluk bir hümanizmdir? diyenJean Paul Sartre hem hümanizme getirdiği yeni yaklaşımla hem de sanat veedebiyata getirdiği ?var oluş? kavramıyla XX. yüz yılda adından en çok söz? nsanda var oluş özden önce gelir.? temelineettiren filozof olmuştur.dayanan varoluşçuluktan Yeni Ufuklar da etkilenmiştir.531Hümanizmden yola çıkan bir ekip kısa zamanda Antik Yunan ve Lâtinkaynaklarına yönelecektir. Bu yöneliş yeni bir tarih anlayışını da beraberindegetirecektir. Dâhil olmaya çalıştığımız Batı uygarlığının kökenini oluşturanAtik Yunan ve Lâtin medeniyetinin aslında Anadolu kültüründen etkilendiği vedolayısıyla Anadolu halkının kültürel mirasından hareketle zaten Batıuygarlığının bir parçası olduğunu savunan ve adına Mavi Anadolu Hareketidenilen bu akımın öncüleri Halikarnas Balıkçısı, Azra Erhat, SabahattinEyuboğlu ve Vedat Günyol'dur. Yeni Ufuklar, Mavi Anadolu Hareketi adıverilen bu akımın bir nevi sözcüsü niteliğinde çıkan bir dergi olmuştur.Temellerini hümanizmin oluşturduğu Cumhuriyet, kendi insanınıyetiştirmek için yeni eğitim ve öğretim modelleri aramıştır. Halkının çoğunluğuköylerde olan ve gelişime önce halkı eğitmekle başlanılması gerektiğinisavunan bu yeni oluşum köy enstitülerini meydana getirmiştir. Köy enstitülerihem hümanizmin hem de Anadolu kültüründen hareketle Antik Yunan veLâtin kültürünün öğretildiği ve dolayısıyla kapılarını Batı uygarlığına açankurumlar olmuştur. Yeni Ufuklar, hem köy enstitülerini hem de köy enstitüleriruhunu sonuna kadar desteklemiştir. Gerek varoluşçuların insana yüklediğisorumluluk duygusu, gerek köy enstitülerinde yetişmiş insanların kendigerçekleriyle yüz yüze gelmiş olmaları bunlarında ötesinde, iki dünyasavaşının acısını yaşayan insanımız kendi gerçeğiyle yüzleşmek zorundakalmıştır. ?toplumsal gerçekçilik? adı verilen bu yeni akımdan Yeni Ufuklar'danasibine düşeni almıştır.Kısaca Yeni Ufuklar, özgür düşünceyi savunan, çağından veinsanından sorumlu olduğuna inanan ve bu doğrultuda yayın yapan biredebiyat ve düşünce dergi olarak edebiyat tarihimizdeki yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Within our thesis called ?A survey upon The New Horizons Review?,we strieved for evaluating the advanture of Ufuklar and Yeni Ufuklarperiodicals.Ufuklar, Review started to be published, as a prolongation ofYücel periodical, under the supervision and control of Orhan Burian andVedat Günyol in February 1952. Orhan Burian died after 14 numbersreleased. Undertaking whole responsibility of the review, Vedat Günyol,addind a ?new? word the beginning of the topic, kept on publishing theperiodical. The review which had been published under the name of ?TheNew Horizons (Yeni Ufuklar)? withdrawn by the number 275.Yeni Ufuklar, setout as ?Monthly Art-Opinion Review? in 1952, desired to be carried on as?Criticism-Essay Periodical? after 1960 but in a short time had to turn back toits former type.During its publication life nearly a quarter of a century, The NewHorizons opened its pages to numerous poets and authors and extended ourthought horizon by its articles written from our literary life to societial life.Besides, supporting newly-growing poets and authors, pioneered formationof upcoming literary mediums too. Yeni Ufuklar, became a review whichturned its destination to the West all the time. Scouting the developments inthe West closely, Orhan Burian and Vedat Günyol were inflicted by?humanism? trend that set the medium for Renaissance in the West andconstituting the base of West civilisation; and aimed at bringing Humanisminto Turkey.Saying ?Existentialism is humanism?, Jean Paul Sartre becamethe mostly-mentioned philosopher in the 20. century by both the newapproach he brought on Humanism and the ?existence? consept he broughtinto the literature. The New Yeni Ufuklar, was effected by Existentialismwhich is dwelling on ?Existence comes before the Core? basis.533A squad that sets out Humanism will incline Ancient Greek and Latinresources. This inclination is to bring a new History insight beside it.Halikarnas Balikcisi, Azra Erhat, Sabahattin Eyuboglu and Cedat Gunyol arethe pioneers of the trend called Mavi Anadolu Hareketi, defending AncientGreek and Latin civilisation which are composing the base of the Westcivilisation that we are trying to be involved in actually inflicted from Anatolianculture and henceforth Anatolian people are the part of West civilisationconsidering the cultural heritage. The New Yeni Ufuklar became a periodicalas a spokesman of this trend called Mavi Anadolu Hareketi.The Republic whose bases are formed by Humanism, sought neweducation models to grow its own people. This new formation, alleging thatpeople mostly live in village and development should be initially started byeducating people, established Village Institutes. Village Institutes becamefoundations where Humanism and Ancient Greek and Latin culture settingout Anatolian culture and thus opening its Gates to the West. Yeni Ufuklar,supported both Village Institutions and its spirit to the end.Whether theresponsibility that is given to people by Existentialists or facing their owntruths the people who were grown at Village Civilisations, beyond this, ourpeople suffering the two World Wars had to face their own truths. YeniUfuklar got its share from the new trend called Toplumsal Gerçekçilik.Succintly Yeni Ufuklar, took its place within our literature history as aliterature and thought review, defending free thought, believing in theresponsibility to it era and people and being published in this way.