Türkiye'de ortaöğretim kurumlarında İstiklal Marşı söyleme ve yönetme problemleri
The problems about singing and conducting the National Anthem secondary schools in Turkey
- Tez No: 191116
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ERDAL TUĞCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETTÜRKİYE'DE ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAİSTİKLAL MARŞI SÖYLEME VE YÖNETME PROBLEMLERİAydın, RızaYüksek Lisans, Müzik Öğretmenliği Bilim DalıTez Danışmanı: Yrd.Doç. Erdal TUĞCULARSayfa adedi: 62Ankara 2006Bu araştırma, Türkiye'de Ortaöğretim Kurumlarında İstiklal Marşı Söyleme veYönetme Problemlerini ortaya çıkarmaya yöneliktir. Araştırmada bir kısımveriler Çorum'da bulunan çeşitli liselerde görev yapan Müzik öğretmenleriyleyapılan anket yoluyla, bir kısım veriler ise kaynak tarama yöntemiyletoplanmaya çalışılmıştır. Elde edilen verilerden, İstiklal Marşı'ndaki söylemeyönetme problemleri yapılan anket sonucu değerlendirilerek, istatistikseldeğerlendirmeler yapılmıştır. Böylece İstiklal Marşı'ndaki söyleme ve yönetmeproblemleri göz önüne serilmeye ve buna paralel olarak da bazı çözüm önerilerisunulmaya çalışılmıştır.iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE PROBLEMS ABOUT SINGING AND CONDUCTING THENATIONAL ANTHEM AT SECONDARY SCHOOLS IN TURKEYAydın, RızaMaster, Music Teaching DepartmentAdviser: Yrd.Doç. Erdal TUĞCULARPage number: 62Ankara 2006This research?s aim is to reveal problems about singing and conducting theNational Anthem at secondary schools in Turkey. In this research, someinformation has been collected by means of a survey which is applied amongmusic teachers, some of them has been collected with resource scanning. Bylooking at the information, the results of survey about the problems of singingand conducting the National Anthem are evaluated and statistic evaluation hasbeen made. In this way the problems are brought into light and somesuggestions have been offered.iv