Özel ve resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden dört altı yaş grubu çocuklarının beslenme alışkanlıklarının karşılaştırılması
Comparing the nourishment habits of the four six aged group children attending the preschool private and state educatıonal institutions
  1. Tez No: 191139
  2. Yazar: SELMA AKAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİME KÜÇÜKKÖMÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Sosyal Hizmetler, Nutrition and Dietetics, Home Economics, Social Services
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
iiÖZETÖZEL VE RESMİ OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARINA DEVAM EDENDÖRT-ALTI YAŞ GRUBU ÇOCUKLARININ BESLENME ALIŞKANLIKLARININKARŞILAŞTIRILMASIAkar, A. SelmaYüksek Lisans, Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Saime KÜÇÜKKÖMÜRLEREkim-2006Özel ve resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-6 yaş grubuçocuklarının beslenme alışkanlıklarının karşılaştırılması amacıyla planlanıp yürütülen buaraştırmanın kapsamına Ankara'nın merkez ilçelerindeki özel ve resmi okul öncesieğitim kurumlarına devam eden 4-6 yaş arasındaki 362 çocuk alınmış ve araştırmadatarama modeli uygulanmıştır.Bu araştırma 2005-2006 yılında yapılmıştır.Veriler hazırlanan anket formuyla toplanmış, her çocuğun boy ve kilosuölçülmüştür.Anket formu; sosyo ekonomik özellikler, beslenme alışkanlıkları ve yemedavranışlarına yönelik hazırlanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, özel okullara giden çocukların % 42'sinin, devletokullarına giden çocukların % 44'ünün bazen öğün atladığı, atlanan öğünün % 36'lıkoranla öğle olduğu görülmüştür.Çocukların % 55,4'ünün her gün sebze tüketmediğibuna karşılık özel okullara giden çocukların % 33,8'inin haftada 1-2 kere hızlı-hazıryiyecekleri tükettikleri tespit edilmiştir.Özel ve resmi okul öncesi eğitim kurumlarınadevam eden çocukların beslenme alışkanlıklarında öğün atlama durumu, en çok sevilenpeynir çeşidi, fast-food yiyecekleri tüketme sıklığı konularında farklar olduğu sonucunaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTCOMPARING THE NOURISHMENT HABITS OF THE FOUR - SIX AGED GROUPCHILDREN ATTENDING THE PRESCHOOL PRIVATE AND STATEEDUCATIONAL INSTITUTIONSThis research that has been planned and performed in order to compare thenourishment habits of the four - six aged group children attending the preschool privateand state educational institutions consists of the 362 children attending the preschoolprivate and state educational institutions in the central counties of Ankara, and scanningmethod has been applied at the research. This research has been done in from 2005 to2006.The data has been collected by the poll form prepared before; the tall and weight ofeach child have been measured. The poll form has been prepared in accordance with thesocial economic characteristics, habits of nourishment, and attitudes of eating.According to the research results, it has been understood that 42 % of the childrenattending the private schools and 44 % of the children attending government schoolsskipped meal, and the skipped meal was lunch at the rate of 36 %. It has beendetermined that 55,4 % of the children didn?t consume vegetable every day, on the otherhand, 33,8 % of the children attending the private schools consumed the fast-readyfood once or twice a week. It has been concluded concerning the children attending thepreschool private and state educational institutions that there exited differences about themost liked sort of cheese and the frequency of consuming fast food.