İlköğretim okullarının örgütsel sağlık düzeyi (Polatlı ilçesi örneği)
Primary school organizational health leveles
- Tez No: 191138
- Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
viiiÖZETBu araştırma, ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin ve yöneticilerinörgüt sağlığına ilişkin görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Araştırmanın çalışma evrenini Ankara İli Polatlı İlçesinde Milli EğitimBakanlığına bağlı okullarda çalışan yönetici ve öğretmenler oluşturmuştur. Buevrenden random yöntemle örneklem alma yoluna gidilmiştir. Random yoluylaseçilen 43 ilköğretim okul yöneticisine ve 138'i sınıf, 63'ü branş olmak üzere 201ilköğretim öğretmenine anket uygulanmıştır. Araştırmaya 140 bayan (%57.4) ve 104erkek (%42.6) olmak üzere toplam 244 (%100.0) kişi katılmıştır. Anket iki bölümdenoluşmuştur. Birinci bölümde kişisel bilgiler, ikinci bölümde ise 6 boyut altındasıralanmış örgüt sağlığı ilkeleri ile ilgili sorular bulunmaktadır. Bu boyutlar?akademik önem?, ?kurumsal bütünlük?, ?müdürün etkisi?, ?kaynak desteği?,?öğretmen bağlılığı? ve ?mesleki liderlik? düzeylerinde hazırlanmış 44 sorudanoluşmuştur. Elde edilen verilerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmalarıbulunmuştur. Verilerin çözümlenmesinde cinsiyet değişkeni iki alt kategorili(bayan/erkek) olduğundan bu değişkene göre yapılan karşılaştırmalarda bağımsızgruplar için t-testi kullanılmıştır. İkiden fazla alt kategorisi olan mesleki kıdem,öğrenim durumu ve görev değişkenlerine göre yapılan karşılaştırmalar da ise TekYönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. ANOVA sonucunda anlamlıfarkların çıkması durumunda, farkın hangi gruplar arasında olduğunu görmekamacıyla Tukey-HSD Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarınınyorumlanmasında grup aritmetik ortalamaları ( Χ ) ve anlamlılık değerleri (p) dikkatealınmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak .05 değeri ölçüt alınmıştır.Araştırma sonuçları;1. Katılımcıların akademik öneme, kurumsal bütünlüğe, kaynak desteğine veöğretmen bağlılığına ilişkin algılarının cinsiyete göre anlamlı farklılıkixgöstermediğini; müdürün etkisine ve mesleki liderliğe ilişkin algılarının ise cinsiyetegöre anlamlı farklılık gösterdiğini,2. Akademik öneme, kurumsal bütünlüğe, müdürün etkisine, kaynakdesteğine, öğretmen bağlılığına ve mesleki liderliğe ilişkin algıların mesleki kıdemegöre farklılaşmadığını,3. Akademik öneme, kurumsal bütünlüğe, müdürün etkisine, öğretmenbağlılığına ve mesleki liderliğe ilişkin algıların öğrenim durumuna görefarklılaştığını, kaynak desteğine göre ise farklılık göstermediğini,4. Akademik öneme, kurumsal bütünlüğe, kaynak desteğine öğretmenbağlılığına ve mesleki liderliğe ilişkin algıların görev değişkenine göre farklılaştığını,müdürün etkisine göre ise farklılık göstermediğini ortaya çıkarmıştır.Araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerinörgüt sağlığına ilişkin görüşlerinin farklı okul düzeylerinde belirlenerek okullardakimevcut örgütsel sağlık düzeyinin tespit edilmesinin ve elde edilecek sonuçlara göreiyileştirme planlarının hazırlanmasının gerekli olduğunu belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
xABSTRACTThis research aims to show opinions of teachers and administrators of primary schoolsabout company health.Work environment of this research consists of teachers and administrators of the schoolsof Ankara Polatlı that are under service for National Educational Ministry. 43 primary schooladministrator, 138 class, 63 special field (total 201) teachers had been asked to fill aquestionnaire. 140 women ( % 57.4 ) and 104 man ( % 42.6 ), a total of 244 ( % 100 )contributed to this research. Questionnaire has two parts. In the first part there are personal data,in the second part there are 44 questions listed under six dimensions about company healthconcepts. These dimensions are; academically importance, company integrity, affects ofadministrator, resource support, teacher loyalty, occupational leadership. Arithmetical middleand Standard deviation of gathered data has been found. Because of the reason that there are twosexuality sub variables for solving data (man / woman), T-test has been used in the comparisonsaccording to this variable. For the comparisons according to the variables that has more than twosub categories one directional variance analysis (ANOVA) has been used. If there aremeaningful differences according to ANOVA; to see which groups the difference is in, Tukey-HSD multiple comparison test has been used. Group arithmetical middle (X) and meaningfulvalue (p) are taken into account to determine the analysis results. Meaningful level is taken as.05.Research results:1. Academically importance, company integrity, resource support, teacher loyaltyconcepts doesn?t differ meaningfully according to sexuality while affects of administrator,occupational leadership differs meaningfully according to sexuality.2. Academically importance, company integrity, affects of administrator, resourcesupport, teacher loyalty, occupational leadership concepts don?t differ according to the jobhierarchical position.3. Academically importance, company integrity, affects of administrator, teacher loyalty,occupational leadership concepts differ according to the education but don?t differ according tothe resource support.4. Academically importance, company integrity, resource support, teacher loyalty,occupational leadership concepts differs according to the job variable but doesn?t differaccording to the affects of administrator.According to the results of the study, that by determining of the ideas of the schooldirector?s and teacher?s in different school levels, finding organizational health levels to beexisted in schools and preparing plans due to the results to have been acquired.