Sosyo-ekonomik seviyesi düşük ilköğretim 2.kademe öğrencilerinin kişilik özelliklerine göre yaptıkları resimlerin analizi
The analisis of the second grade students who have lower socio-economic level and the drawings which they made according to their characteristic
- Tez No: 191140
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAHİDE İMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
i?Sosyo- Ekonomik Seviyesi Düşük İlköğretim 2. Kademe Öğrencilerinin KişilikÖzelliklerine Göre Yaptıkları Resimlerin Analizi? Hazırlayan, Meltem ŞAHİNÖZETBu araştırmada temel amaç, öğrenciyi daha yakından tanımak, bireyselfarklılıklarını resim yoluyla gözlemlemektir.Araştırma, Sosyo-ekonomik seviyesi düşük İlköğretim 2. Kademeöğrencilerinin kişilik özelliklerine göre yaptıkları resimlerin analizini içermektedir.Bu araştırma; gözlem, görüşme, döküman analizi ve projektif testler gibi veritoplama yöntemlerinin kullanıldığı nitel bir araştırmadır.Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş ve problem.İkinci bölümde kavramsal çerçeveye yer verilmiştir, kişilikle ilgili kavramsalkaynaklar, araştırmalar ve kuramsal bilgiler, çocuk resimlerinin analizi veyorumlanmasıyla ilgili bilgiler, üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi ve araştırmadakullanılan teknikler açıklanmıştır. Bu teknikler ?Bir Aile Çiz? ve ? Bir Ağaç Çiz?testleridir. Araştırma 13- 14 yaş arasındaki 20 kişilik öğrenci grubuna uygulanmıştır.dördüncü bölümde öğrencilerin uygulama çalışmaları ile ilgili bulgu ve yorumlarayer verilmiştir. beşinci bölümde ise bulgu ve yorumlara bağlı olarak oluşturulansonuç ve öneriler bu tezin içeriğinde yer almaktadır.Resim-iş Eğitimi öğretmenleri, öğrencileri eğitirken onun gizil güçleriniortaya çıkarmalıdır. Ancak, bu fırsat öğretmenin iyi bir gözlemci olması, öğrenciyekendini ifade edebileceği geliştirici bir ortam sağlamasıyla ilgilidir. Aynı zamandaöğretmenin bilgi, beceri ve mesleki rehberliğine bağlıdır.Resim, sözsüz anlatımı oluşturması nedeniyle konuşma eğilimi olmayançocukları tanımada da önemli bir tanı tekniğidir.ii
Özet (Çeviri)
ii?The analysis of the second grade students who have lower socio-economic level andthe drawings, which they made according to their characteristics?To prepare, Meltem ŞAHİNSUMMARYIn this research, the basic aim is, to know students better, to observe theirindividual differences by their drawings.The research is the analysis of the second grade students who have lowersocio-economic level and the drawings, which they made according to theircharacteristics.This research is a qualitative research; some methods of data collection areused such as observation, interview, the analysis of documentary and projective tests.This work is formed from four chapters. In the first chapter, entrance andproblem. In the second chapter conceptual frame is involved, conceptual resources,research and academic knowledge about personality characteristics In the chapter isinvolved knowledge and comment about children?s drawing.. In the third chapter,explained research methods and technique which is use in this research. This methodis ?Draw a family? and ?Draw a tree? tests. The research was applied for 20 studentsgroup between ages of 13-14. In the fourth chapter is involved, comments and findsabout practice works. In the fifth chapter are involved results and commentsaccording to finds and comments.When the drawing education teachers educate their students, they must takethe potentiality of the students out. But this opportunity, is related how the teachersare good observers and how they provide the students a constructive ambience toexpress themselves. It also depends on the knowledge, skill and the professionalguidance of the teachers.Drawing constitutes nonverbal expression. Drawing is an important diagnosistechnique to recognize children who hasn?t got speech affinity because of their agesand personal characteristics.