Yönetici yetiştirme ve geliştirme eğitimlerinin işletmeler üzerindeki etkisi (sigorta şirketlerinde bir uygulama)
The ımpact of manager training and improving educations on the companies (an application insurance companies)
  1. Tez No: 191149
  2. Yazar: SERKAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmada, sigorta şirketlerinde yöneticieğitimlerinin işletmeler üzerindeki etkisinin neler olduğu tespit edilmeyeçalışılmıştır. Yapılan çalışmanın bir başka amacı da, yöneticilerin yönetici eğitimiyleilgili düşüncelerinin belirlenmesi ve verilen eğitim programlarıyla ilgili aksaklıklarınortaya çıkarılmasıdır. Bu amaçla, stanbul'da genel müdürlükleri bulunan 35 sigortaşirketiyle iletişime geçilerek anket çalışmaları yürütülmüştür. Anketlerin analizindeSPSS programı kullanılmıştır.Çalışmamızın birinci bölümünde; yönetim, yönetici ve eğitim ile ilgilikuramsal çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır.kinci bölümde; yönetici eğitimi, yönetici eğitimi eğitiminin amaçları veçeşitleri, Türkiye'de ve Avrupa'da yönetici eğitimiyle ilgili konulara yer verilmiştir.Üçüncü bölümde; araştırmanın amacı, yöntemi, varsayımları, önemi,sınırlılıkları, evreni ve anket bulguları belirtilmiştir.Dördüncü bölümde; sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Buna göre;işletmelerin eğitim faaliyetleri, işletmelerin amaçları doğrultusunda öncedenbelirlendiği görülmektedir. Yöneticiler, astların eğitim faaliyetlerine katılmalarınıdesteklemekte ve onların eğitimine önem vermektedirler. Yöneticilerin tümü,katıldıkları eğitimlerin kişisel gelişimlerini artırdığını belirtmişlerdir.Anahtar Kelimeler; Eğitim, Yönetici, Yönetici Eğitimi.ABSTRACTTHE IMPACT OF MANAGER TRAINING AND IMPROVINGEDUCATIONS ON THE COMPANIES(AN APPLICATION INSURANCE COMPANIES)Çoban, SerkanMaster, Branch of Business EducationThesis Consutant Asst. Prof. Zekai ÖztürkEkim,2006In this study, which consists of four chapter, it is tried to be determinedwhat are the impacts of the manager training to the companies. Another aim of thisstudy is to discover the thoughts of the manager about the manager training and tofind out the malfunctions of these programs. For this aim, an inquiry is performed in35 insurance companies which of them's management center is in stanbul. In theanalysis process SPSS software is used.In first chapter; it is tried to be constructed the concepts about termsmanagement, manager and training.In second chapter, the subjects about manager training, the aims and thekinds of manager training, manager training in Europe and Turkey are discussed andstudied.In the third chapter, the aim, the method, the importance, assumption,limitation and universe of the research and the findings of questionnaire are shown.In the fourth chapter the conclusion and suggestions are held. Acording tothis analysis it is seen that the training activities are planned in the direction of thecompany achievements. The managers are encouraging their assistances attending totrainings activities and giving a great importance to their training.Key Words; Education, Manager, Manager Training
Özet (Çeviri)
In this study, which consists of four chapter, it is tried to be determinedwhat are the impacts of the manager training to the companies. Another aim of thisstudy is to discover the thoughts of the manager about the manager training and tofind out the malfunctions of these programs. For this aim, an inquiry is performed in35 insurance companies which of them?s management center is in stanbul. In theanalysis process SPSS software is used.In first chapter; it is tried to be constructed the concepts about termsmanagement, manager and training.In second chapter, the subjects about manager training, the aims and thekinds of manager training, manager training in Europe and Turkey are discussed andstudied.In the third chapter, the aim, the method, the importance, assumption,limitation and universe of the research and the findings of questionnaire are shown.In the fourth chapter the conclusion and suggestions are held. Acording tothis analysis it is seen that the training activities are planned in the direction of thecompany achievements. The managers are encouraging their assistances attending totrainings activities and giving a great importance to their training.Key Words; Education, Manager, Manager Training