Promoting learner autonomy through activities at Gazi University preparatory school
Gazi Ünivesitesi hazırlık okulunda aktiviteler yoluyla öğrenen özerkliğini arttırmak
- Tez No: 191150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı çeşitli aktiviteler uygulanarak Gazi Üniversitesi Hazırlıköğrencilerinde öğrenen özerkliğini arttırmaktır. Hazırlık Eğitimi, akademik eğitimlerine henüzbaşlayan öğrencilere gelecek eğitim hayatlarında yardımcı olabilecek bir çok önemli noktayıkavrayabilmeleri açısından çok önemlidir.Bu amaca ulaşmak için biri deney öteki kontrol grubu olan iki sınıf rastgeleseçilmiştir. Deney ve Kontrol Grubu, Gazi Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde okuyan vebir yıllık hazırlık eğitimi alan öğrencilerden oluşmaktadır. Uygulamaya başlamadan önce,kişisel bilgiler, öğrenen özerkliği anketi 1, öğrenen özerkliği anketi 2'den oluşan üç bölümlüanket öğrencilerin ne kadar özerkliğe sahip olduğunu ortaya koymak amacıyla öğrencilereverilmiştir.Deney grubuna özerklik uygulamasıyla eğtim verilirken, kontrol grubu değişiklikolmaksızın eğitimine devam etmiştir. 12 haftalık uygulamadan sonra, aynı anket öğrencilerebir kez daha verilmiştir. Her iki gruptan elde edilen sonuçlar, gruplar arasında bir farklılığınolup olmadığını göstermek amacıyla çifli örnek t testi ve öğrenci t testi kullanılarakincelenmiştir.Bu aşamanın sonunda, istatistiksel sonuçlar üzerine tartışmalar yapılmıştır. Sonuçlar,deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundakilerden birkaç istisna dışında daha yüksekpuanlar aldığını ve kontrol grubundan çok daha fazla bir özerklik durumuna sahip olduğunugöstermektedir. Dahası, deney grubundan elde edilen sonuçlar, kontrol grubundan elde edilensonuçlarla madde madde tartışılıp yorumları yapılmıştır.Toplam sonuçlar tablolar halindegösterilmiştr.Çalışmanın son bölümünde de, çalışmanın sonucu ve özeti, çıkarımlar ve gelecektekiçalışmalar için öneriler başlığı altında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to promote learner autonomy through the activities to beexploited at Gazi University, Preparatory School. Since the prep school education is vital forthe learners who have just commenced their education in terms of acquiring several aspectswhich will aid them in their future education, this study focused on this point.In order to reach this aim, two classes, the former of which was the experimentalgroup and the latter of which was the control group, were appointed randomly. They were thelearners studying English from various faculties at Gazi University. Prior to theimplementation phase, Learner Autonomy Questionnaire, consisting of three parts abackground questionnaire, LAQ 1 and LAQ 2, was administered to the learners in bothgroups so as to reveal how much autonomy each group possessedWhereas the experimental group was instructed with the autonomy implementation,the control group continued their education with no change. After the 12-weekimplementation stage, the same questionnaire was administered to both groups one more time.The results from both groups were gathered and analyzed by the use of student t-test andpaired sample t-test so as to reveal whether any change would exist between the groups.At the end of this process, the statistics results were commented on. The resultsdisplay that the learners in the experimental group scored higher than those in the controlgroup, and showed more autonomy than the control group with a few exceptions. Moreover,the results from the experimental group were compared with those from the control groupitem by item. Total results were statistically shown in the tables.In the following chapter of the study, the conclusion and summary of the study wasmade with pedagogical implications and suggestions for further studies included