İlköğretim ve orta öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin performans değerlendirme sistemine ilişkin görüşleri
Views of teachers' working in primary and secondary schools for perofrmance evaluation
  1. Tez No: 191148
  2. Yazar: GÜRAY ALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, halen Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim ve orta öğretimkurumlarında kullanılan klasik performans değerlendirme ve uygulama çalışmalarısürdürülen Okulda Performans Yönetimi Modeli (çoklu veri sistemi ile performansdeğerlendirme) sistemlerine ilişkin öğretmen görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Araştırmada tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini,Adana İli, Seyhan İlçesi, I. Eğitim Bölgesi'ndeki 12 ilk ve orta öğretim kurumlarında görevyapan müdür yardımcıları ve öğretmenler oluşturmaktadır. Çalışmada müdür yardımcılarıve öğretmenlerin belirlenmesinde küme örnekleme yoluna gidilmiştir. Adana İli, Seyhanİlçesi, I. Eğitim Bölgesi'ndeki okulların türleri dikkate alınarak, 6 ilköğretim ve 6 ortaöğretim okullarında görev yapan 28 müdür yardımcısı ve 400 öğretmen örneklem grubunuoluşturmuştur. Veri toplama aracı olan anket, araştırmaya katılan deneklerden müdüryardımcılarının 21'i ve öğretmenlerin 329'u tarafından cevaplanmıştır.Verileri toplamak amacıyla, performans değerlendirme ile ilgili davranışlar, anketedönüştürülerek, likert tipinde bir veri toplama aracı geliştirilmiştir. Ankette yer alan hersoruya verilecek cevaplar beşli derecelendirme ölçeği ile gösterilmiştir. Geliştirilen veritoplama aracının kapsam geçerliliği için uzman görüşüne başvurulurken; yapı geçerliliğive güvenirliliği için Kurttepe Anadolu Meslek Lisesi,Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesinde görev yapan 3'ü müdür yardımcısı olmak üzere47 kişiye uygulanmış, iç tutarlılık katsayısı (Cronbach Alpha)'na bakılmıştır. Alphakatsayısı .81 olarak bulunmuştur.Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlara göre; öğretmen ve müdüryardımcıları halen kullanılmakta olan ?klasik performans değerlendirme? sistemini yetersizbulurken, uygulama çalışmaları sürdürülmekte olan ?çoklu veri sistemi ile performansdeğerlendirme? sisteminin ?veli değerlendirme? boyutunun kullanılmaması koşulu ile dahaiyi sonuç vereceği yönünde görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to show the views of teachers? for the classicalperformance evaluation which has been using in primary and secondary schools of MEBand The Model of Performance Management in Schools which is in course of practice(performance evaluation with multi-data system) systems.Survey model is used for the research. Universe of research is the 12 primary andsecondary schools? assistant principles and teachers working in the I. Education Zone ofadministrative province Adana?s administrative district Seyhan. Choosing assistantprinciples and teachers of research is made by group sampling. According to the kinds ofschools, sampling group is built by 28 assistant principles and 400 teachers. Prepareteddata gathering questionnaire had been applied on 21 assistant principles and 325 teachers.For data gathering , by the behaviours about performance evaluation a likert typewith five ranking scale data gathering questionnaire is built. The extent validity of researchis asked to an expert and for the constitution validity and reliability of research it has beenpracticed on 47 people which 3 of them was assistant principles has been working inKurttepe Anatolian Vocational High School , Technical High School and Indusrial HighSchool and consistency coefficient (Cronbach Alpha) is found as .81 .According to the results got from the findings of research; teachers and assistantprinciples has been thinking inefficient for the classical performance evaluation system ,but it would be better if the parent evaluation part is not used for the performanceevaluation system with multi-data system.