Coğrafya öğretmenlerinin ölçme değerlendirme yapabilme yeterliliği
Adequacy of measuring and evaluation of geography teachers
  1. Tez No: 191151
  2. Yazar: GÜLLÜ EĞRİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET KARABAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, orta öğretim coğrafya öğretmenlerinin ölçme değerlendirme yapabilmeyeterliliğini saptamayı amaçlayan bir araştırmadır.Araştırma 2005-2006 eğitim öğretim yılında Ankara iline bağlı Altındağ, Çankaya,Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle, Etimesgut ilçelerindeki ortaöğretim okullarındaki87 coğrafya öğretmeniyle yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan araçlar 15 maddelik anketve 41 maddelik ?Ölçme Değerlendirme Yeterliliklerini Değerlendirme Formu?dur. Eldeedilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Eğitim fakültesi ve Diğer fakültelerdenmezun öğretmenlerin yeterliliklerini karşılaştırmak için, kadın ve erkeklerin ölçme vedeğerlendirme yeterliklerinin karşılaştırılması için, ölçme değerlendirme ile ilgili herhangibir kursa katılan ve katılmayan öğretmenlerin yeterliliklerinin karşılaştırılması için,yayınları izleyen ve izlemeyen öğretmenlerin yeterliliklerinin karşılaştırılması için, sınavhazırlama, uygulama ve değerlendirmede sorun yaşayan ve yaşamayan öğretmenlerinyeterliliklerini karşılaştırmak için t testi ile; kıdeme göre öğretmenlerin yeterlilikkarşılaştırılması için varyans analizi ile test edilmiştir. Diğer verilerin analizi için yüzde vefrekans kullanılmıştır.Elde edilen bulgulara göre :.• Eğitim fakültesi mezunları ile diğer fakülte mezunları arasında ölçme yeterliğibakımından anlamlı bir fark yoktur. Anketin uygulandığı öğretmenlerin%87.4'ünün 11 yıl ve üzeri kıdeme sahip olması ve meslek yaşantıları içerisindeeksikliklerini gidermiş olmalarından kaynaklanmaktadır.• Öğretmenlerin %69'u üniversitede almış oldukları ölçme değerlendirmederslerini yetersiz bulmuş, Bunun nedeni olarak teorik derslere ağırlık verilmesiolduğunu belirtmiştir.• Ankete katılan öğretmenlerin %71.3'ü farklı soru tiplerinin bir arada olduğusınavları kullanmayı tercih etmektedir.• Ankete katılan öğretmenlerin %47.1'i sınavları öğrencilerin sınıf geçmesine vekalmasına dayanak oluşturması için, %51.7'si her bir öğrenme ünitesi sonunda,öğrenilmesi planlanmış olan davranışlardan hangilerinin tam olarak öğrenilmiş,hangilerinin öğrenilmemiş olduğunu ortaya çıkarmak yapmaktadır.• Ankete katılan coğrafya öğretmenlerinin kullandıkları ölçme araçlarınıngüvenirlik, geçerlik, kullanışlık yönünden yüksektir.• Öğretmenler tanıma ve yerleştirmeye yönelik değerlendirmelerden çok,biçimlendirme ve yetiştirmeye dönük değerlendirme ve değer biçmeye dönükdeğerlendirme yapmaktadır.• Öğretmenler değerlendirme işlemlerini yaparken mutlak değerlendirmeyiyaparken, çoğu bağıl değerlendirmeyi yapmamaktadır.Araştırma sonucunda merkezde kıdemli öğretmenlerin çalışması, mesleki yaşantıiçerisinde ölçme değerlendirme ile ilgili eksikliklerin giderilmesinin sonucu anketinuygulandığı coğrafya öğretmenlerinin ölçme değerlendirme yeterliği yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a research that aims to determine adequacy of Measuring andEvaluation of Geography Teachers, who works for high schools.Research was performed with 87 Geography Teachers in High Schools in thetowns of Ankara including Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle,Etimesgut in 2005/ 2006 Education Term. Means that have been used for this research area poll with 15 items and an“Evaluation Of Measuring and Evaluation Adequacy Form”with 41 items. Datas, which were got, have been analyzed by SPSS programme. Teachershave been tested with T test for comparing adequacy of graduate teachers from EducationFaculties and the other Faculties, for comparing men and women's measuring andevaluation adequacies, for comparing teachers' adequacies who have joined a course andwho have not joined a course, concerned with measuring and evaluation, for comparingteachers' adequacies who follow publications and who doın't follow publications, forcomparing teachers' adequacies who have problems in preparing, applying and evaluatingexaminations and who have not problems with these subjects and variance analyze forcomparing teachers' adequacies according to seniority. Frequency and percentage are usedfor analyzing the other datas.According to findings;There isn't a meaningful difference about measuring adequacy between graduate•of Education Faculties and the other Faculties%69 of teachers have found inadequate measuring and evaluation lessons that they got•in University% 71.3 of teachers who have joined to this poll prefer uing examinations including•different question types together.% 47.1 of teachers do the examinations for being a foundation to pass and fail class of•students, %51.7 of teachers do the examinations for revealing which behaviours havebeen learned and which behaviours have not been learned from the behaviours tharhave been planned to learn in the end od every unit.The measuring means are high about reliability, currency, usage that the geography•teachers use, who have joined to poll.Teachers do evaluation aimed at shape and educate and aimed at appraise instead of•aiming at recognising and putting.Teachers don't do dependent evaluation while doing absolute evaluation, during•evaluation process.At the end of tis research, measuring and evaluation adequacy of GeographyTeachers that have been applied to this poll, has been found high as a result of workingseniority teachers in the center and eliminating deficiency about measuring and evaluationin the life of occupation.